fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Komórki macierzyste w kosmetykach

Na spotkaniu naukowym pod kierownictwem Erica Perriera z LVMH przeprowadzono dyskusje nad stosowaniem komórek macierzystych w kosmetykach

Boris Petrikovsky starszy doradca do spraw pielęgnacji skóry przedsiębiorstwa Beillis przedstawił dane z przeprowadzonych badań dotyczących skóry płodowej, która mogła by stanowić podstawę do opracowania nowych składników anty-age.

Petrikovsky uważa, że proces gojenia skóry płodowej przebiega w odmienny sposób niż skóry dojrzałej. Skóra osoby dorosłej goi się poprzez reakcje zapalne dzięki obecności makrofagów i kolagenu typu I. Skóra płodowa do procesu gojenia nie wykorzystuje układu immunologicznego, goi się dzięki komórkom macierzystym i fibroblastom.

Według Petrikovskiego zmarszczki są drobnymi ranami w odpowiedzi na traume. Naukowiec poszukiwał sposobu, w jaki można by było aktywować komórki macierzyste w dojrzałym organizmie. Odkrył, że niewielki peptyd (peptyd 199) może pobudzać aktywność komórek macierzystych u dorosłego osobnika. Dzięki niemu dochodzi do dominacji fibroblastów nad układem immunologicznym podczas procesu naprawy skóry. Petrikovsky uważa, ze zwiększanie aktywności komórek macierzystych nie niesie ze sobą ryzyka rozwoju nowotworu.