fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Komórki macierzyste zawiodły

Komórki rakowe są specyficznym rodzajem komórek macierzystych. Zostały po raz pierwszy odkryte 11 lat temu u chorego na białaczkę, a następnie zidentyfikowane w raku prostaty, a także piersi i jelita. Naukowcy udowodnili, że obecność tych komórek warunkuje obecność choroby oraz stopień złośliwości.

Komórki macierzyste występują przeważnie w niewielkich ilościach i odpowiadają za rozprzestrzenianie się guza. Dlatego pojawiła się teoria, że skutecznym sposobem lecznia może może okazać się nie walka ze wszystkimi komórkami rakowymi, a jedynie unicestwianie komórek macierzystych odpowiadających za rozrost i przemieszczanie się nowotworu.

Jak informuje najnowszy „Nature”, zespół badawczy Seana Morrisona z Univeristy of Michigan dowiódł, że przedstawiona teoria niestety nie ma zastosowania w leczeniu jednego z najgroźniejszych nowotworów – czerniaka.

Do tej pory uważano, że w czerniaku tylko jedna komórka na milion wykazuje zachowanie podobne do komórek macierzystych i po przeniesieniu w inne miejsce może rozwinąć się w nowy guz.

Eksperyment polegał na wszczepieniu myszom komórek rakowych pochodzących od dwunastu pacjentów.

Naukowcy z Univeristy of Michigan udoskonalili testy laboratoryjne i udowodnili, że rakowe komórki macierzyste w przypadku czernika stanowią aż 25% wszystkich jego komórek.

? Badania przez nas przeprowadzone sugerują, że leczenie czerniaka polegające na walce z jego komórkami macierzystymi może okazać się niemożliwe ? mówi Sean Morrison.

Podobna sytuacja może występować u innych typów nowotworów jednak nie oznacza to, że terapia polegająca na walce z komórkami macierzystymi raka zostanie zaniechana.