fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
23 Marzec, 2020
Warszawa
3 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kompleks cynk-glicyna rozjaśnia skórę

Według najnowszych badań kompleks cynk-glicyna wpływa rozjaśniająco na skórę. Jego działanie polega na hamowaniu czynników wzrostu melanocytów.

Naukowcy twierdzą, że czynny kompleks może wywierać korzystne działanie w walce ze zmianami przebarwieniowymi, bardzo często związanymi z procesem starzenia.

Badania opublikowane w International Journal of Cosmetic Science wskazują, że kompleks cynku (II) z glicyną (Zn(II)(gly)2) może hamować produkcję melaniny.

Redukcja melaniny o 75%

Zespół naukowców z Japonii poinformował, że kompleks cynkowo-glicynowy zredukował produkcję melaniny zarówno w kulturach komórek skóry, jak i w zrekonstruowanym ekwiwalencie ludzkiego naskórka.

Naświetlanie keratynocytów nie poddanych działaniu kompleksu cynkowo-glicynowego przyczyniło się do wzrostu produkcji melanocytów o 110%.

Badania wykazały, że w ekwiwalencie ludzkiej skóry, pokrytym kompleksem cynkowo-glicynowym, zmniejszyła się produkcja melaniny o 75%.

Kompleks cynk-glicyna stymuluje metalotioneinę

Kompleks cynkowo-glicynowy wywiera wpływ na aktywację produkcji endogennego antyoksydantu zwanego metalotioneiną. Z kolei metalotioneina hamuje sekrecję czynników wzrotu melanocytów produkowanych w naświetalnych promieniowaniem UV-B keratynocytach.

Czynniki aktywacji melanocytów uruchamiają kaskadę reakcji, w wyniku których produkowane są endotelina-1, prostaglandyna E2, przyczyniające się do produkcji melaniny.

Reasumując, komórki potraktowane kompleksem cynk-glicyna produkują w większych ilościach metalotioneinę, która wpływa na zmniejszoną pigmentację.

Efekt rozjaśniający jest ściśle związany z własnościami endogennej metalotioneiny.