fbpx
11 Sierpień, 2020
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Koniec kłamstw na temat wieku

Naukowcy mogą teraz ocenić prawdziwy wiek skóry nową techniką laserową. Wskaźnik oceny wieku skóry może być przydatny przy pomiarze skuteczności produktów do pielęgnacji skóry przeciw starzeniu się.

Zmarszczki, suchość, przezroczystość i kruchość to cechy starej skóry, spowodowane poprzez naturalne starzenie się komórek. Podczas gdy większość z nas może rozpoznać oznaki utraconej młodości, spoglądając w lustro, naukowcy nie mieli znormalizowanego sposobu pomiaru zakresu uszkodzeń w skórze spowodowanych upływem czasu. Obecnie grupa tajwańskich naukowców wykorzystała specjalistyczny mikroskop, by nieszkodliwie zajrzeć pod powierzchnię skóry. W ten sposób mogą zmierzyć naturalne zmiany w wielkości komórek związanych z wiekiem. Wyniki opublikowało The Optical Society’s, w ogólnodostępnym czasopiśmie Biomedical Optics Express. Mogą one być zastosowane do badania ogólnego zjawiska starzenia się skóry, a także być pomocne do ustalenia zakresu pomiaru skuteczności produktów anty-aging.

Chi-Kuang Sun, profesor National Taiwan University oraz główny dyrektor The University’s Molecular Imaging Center, wraz z innym naukowcem i dermatologiem Yi-Hua Liao, poddali badaniu 52 ludzi w wieku od 19 do 79 lat. Naukowcy skoncentrowali krótki rozbłysk podczerwonego światła lasera na wewnętrzną skórę przedramion badanych osób. W tym miejscu skóra jest chroniona przed uszkodzeniami słonecznymi, które przyspieszają naturalny proces starzenia się. Wiązka lasera przenika na głębokość 300 milionowych metra, mniej więcej w miejscu, gdzie naskórek i skóra właściwa spotykają się.

Badacze wykorzystali technikę znaną jako HGM– powstanie harmonicznej mikroskopii, która wcześniej była stosowana do badania rozwijających się zarodków. W procedurze pomiaru wysyła się skoncentrowany strumień fotonów w kierunku badanego obiektu. System obrazowania może ujawnić różne struktury w bardzo wysokiej rozdzielczości. Następnie skanuje się te odzwierciedlenia odbijanych fotonów i powstaje mapka 3-D tkanki, ujawniająca strukturę komórek skóry.

Skanowanie wykazało, znaczący wzrost całkowitej wielkości komórek zwanych keratynocytami podstawowymi – najczęściej występujących komórek w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry, spowodowane naturalnym starzeniem się. Jednakże inne typy komórek skórnych, zwanych komórkami ziarnistymi, nie wykazały podobnych zmian. „Dlatego względne zmiany w obu typach komórek mogą służyć jako wskaźnik do walki z naturalnym wewnętrznym starzeniem się skóry, spowodowanym zaprogramowaniem czynników rozwojowych lub genetycznych”– mówi profesor Sun. „Nikt nigdy nie mógł zobaczyć od wewnątrz skóry, aby określić czyjś wiek. Nasze odkrycie stanowi potencjalny wskaźnik wieku skóry”– tłumaczy badacz.

Wskaźnik wieku skóry zapewni standaryzowaną skalę, która mogłaby być użyteczna do określania prawdziwego wieku skóry. Skala uszkodzeń związanych z wiekiem, mogłaby dać lekarzom narzędzie do monitorowania ogólnej kondycji skóry, porównywania, czy skóra niektórych osób czy grup starzeje się szybciej niż przeciętnie, śledzenia starzenia indywidualnego w czasie oraz testowania, jak skuteczne są zabiegi anty-aging w spowalnianiu starzenia się skóry.

Wewnętrzne starzenie się jest inne niż zewnętrzne, spowodowane głównie przez ekspozycję na słońce. Istnieje wiele czynników zewnętrznych które przyspieszają starzenie się, takie jak palenie, światło ultrafioletowe czy stres- mówią naukowcy. Odkryli oni, że zakres czynników zewnętrznych starzenia się skóry jest zróżnicowany, w zależności od zawodu, nawyków osobistych i rodzaju skóry. Dlatego badacze wykonywali pomiary na wewnętrznej części przedramienia. Wyniki ich badań głównie opierają się na czynniku genetycznym.

„Mogą one stanowić wskaźnik dla kogoś, kto dba o zdrowie skóry, ale również są testem do pomiaru indywidualnej skuteczności produktów przeciw starzeniu się skóry”– mówi Sun.