fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Korzeń lukrecji na infekcje po oparzeniach

Opublikowany w styczniowym Journal of Leukocyte Biologyraport donosi, że korzeń lukrecji może być doskonałym środkiem na trudne do leczenie infekcje po oparzeniach.

Naukowcy z University of Taxas Medical Branch i Shriners Hospitals for Children udowodnili, że glicyryzyna z korzenia lukrecji (Glycyrrhiza glabra) może być skuteczna w walce z opornymi na leczenie antybiotykami infekcjami.
Glicyryzyna jest saponiną o własciwościach przeciwzapalnych o zdolności produkcji peptydów o działaniu przeciwdrobnoustrojowym (AMP – ang. antimicrobial peptides) stanowiących pierwszą linię obrony.

– Glicyryzyna stanowi nadzieję na obniżenie współczynnika umieralności z powodu infekcji powstałej po oparzeniach – informuje Fujio Suzuki, jeden z badaczy.

W celu potwierdzenia odkrycia, Suzuki wraz z kolegami użyli do doświadczenia trzech grup myszy. Pierwszą grupę stanowiły prawidłowe myszy, drugą – myszy z poparzeniami skóry nieleczone glicyryzyną, trzecią – myszy z poparzeniami skóry leczone glicyryzyną.

Okazało sie, że poparzone myszy nieleczone glicyryzyną, nie posiadały wykrywalnych peptydów przeciwdrobnoustrojowych, które hamują rozwój bakterii, z kolei prawidłowe myszy takowe posiadały.

W poparzonej skórze nieleczonej glicyryzyną zaobserwowano wzrost leukocytów, które hamowały produkcję peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Myszy leczone glicyryzyną miały wyższe stężenie peptydów przeciwdrobnoustrojowych oraz nie wykazywały obecności leukocytów.

Glicyryzyna być może zostanie wprowadzona do preparatów przyspieszających gojenie oparzeń.