fbpx
11 Lipiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kosmeceutyki – więcej niż kosmetyki!

Kosmeceutyki jest to nowa kategoria pielęgnacyjnych produktów kosmetycznych, znajdująca się pomiędzy kosmetykami a farmaceutykami. Ich funkcją jest zapewnienie skórze zdrowego i pięknego wyglądu w każdym wieku, a zwłaszcza zapobieganie jej przedwczesnemu starzeniu się.

Nazwa kosmeceutyki została utworzona ponad 25 lat temu dla określenia różnorodnych substancji aktywnych biologicznie i farmakologicznie o cechach kosmetycznych. W większości są pochodzenia naturalnego z roślin lub tkanek zwierzęcych, które nie są ani kosmetykami, ani lekami dermatologicznymi czy dermokosmetykami, ale które mogą być traktowane jako handlowy półprodukt kosmetyczny. Półprodukt ten służy jako materiał bazowy do produkcji różnych postaci kosmetyków pielęgnacyjnych i odżywczych oraz preparatów kosmetycznych, w tym mydeł, płynów kąpielowych, past do zębów, dezodorantów, szamponów, kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów oraz paznokci, zestawów do wykonywania peelingów, a także zabiegów głębokiego oczyszczania skóry lub innych artykułów kosmetycznych.

Według popularnie przyjętej definicji kosmetyki są preparatami, które możemy wcierać, nakładać, rozpryskiwać na dowolną część ciała w celu oczyszczania, upiększania, zwiększania jego walorów. Zawarte w kosmetykach związki chemiczne nie powinny jednak ingerować w strukturę i procesy metaboliczne, zachodzące w skórze. W odróżnieniu od kosmetyków, leki są to produkty używane do diagnostyki, leczenia i prewencji chorób, mogą one zmieniać stan funkcjonalny komórek organizmu. W składzie współczesnych kosmetyków nierzadko znajdują się związki chemiczne, które mają zdolność do modyfikowania czynności komórek skóry, a więc charakteryzują się jedną z cech zastrzeżonych dla leków. Takie preparaty lekami nie są, nie można o nich powiedzieć również, że są typowymi kosmetykami. Z tego powodu przed kilkunastoma laty profesor dermatologii, Albert M. Kligman wprowadził określenie kosmeceutyk, w celu odróżnienia grupy preparatów stosowanych zewnętrznie, a znajdujących się między lekami i kosmetykami.

Wiele składników, znajdujących się we współczesnych produktach używanych zewnętrznie, wykazuje efektywne działania na różnego rodzaju procesy fizjologiczne i patologiczne, zachodzące w skórze. Można więc te preparaty zaliczyć do grupy kosmeceutyków. Są to między innymi witaminy, antyoksydanty, związki mineralne, a także duża grupa ekstraktów roślinnych i oczyszczonych związków uzyskanych z roślin. Na szczególną uwagę zasługują m.in. fitoestrogeny, witamina A i beta-karoten, związki o aktywności przeciwzapalnej (np. znajdujące się w ekstrakcie z Calendulae officinalis czy Arnica montana), kwasy owocowe (przede wszystkim różne alfahydroksykwasy, np. kwas glikolowy czy kwas migdałowy otrzymywany z nasion gorzkich migdałów), cytokininy (np. kinetyna), arbutyna oraz kilkadziesiąt ekstraktów z różnych roślin. Kosmeceutykami są także powszechnie stosowane preparaty chroniące skórę przed promieniowaniem UV czy antyperspiranty.

Obecność któregoś ze wspomnianych związków nie jest jedynym warunkiem zapewniającym deklarowany lub opisywany w doniesieniach naukowych efekt i zaklasyfikowanie preparatu do grupy kosmeceutyków. Aby preparat wywarł pożądane i deklarowane działanie, niezbędne jest także odpowiednie stężenie aktywnego związku, co w wielu przypadkach nie jest spełnione. Efektywność kosmeceutyku – uwarunkowana z jednej strony zawartością aktywnego związku, z drugiej strony jego właściwym, często wysokim stężeniem – wiąże się także z nierzadko występującymi podczas stosowania kosmeceutyków działaniami niepożądanymi. Najczęściej są to odczyny podrażnienia skóry, które bywają przyczyną odstawienia preparatu. Tak więc używajmy rozsądnie preparatów kosmetycznych, ponieważ niekiedy możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.