fbpx
21 Styczeń, 2020
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kosmetolog, który może wykonywać iniekcje – to możliwe?

Będziemy walczyć o taką możliwość na Ogólnopolskim Referendum, które odbędzie się 21-22 lutego podczas Kongresu Salon Wiosna Pro Expert.

Walka o o uprawnienia kosmetologów trwa już na tyle długo, że przez niektórych jest uważana za bezsensowną. 5-o letnie studia dają kosmetologom możliwość pracy w gabinecie kosmetycznym/kosmetologicznym, w branży kosmetycznej jako przedstawiciel lub pracownik laboratorium. Juź wielokrotnie podkreślaliśmy, że droga do uzyskania tytyłu jest trudna i żmudna.

Najnowsze i tym samym najbardziej skuteczne zabiegi upiększające i odmładzające opierają się głównie na ingerencj wgłąb skóry. Mamy tu na myśli przede wszystkim: mikronakłucia z użyciem rollera, mezoterapię frakcyjną, mezoterapię igłową, karboksyterapię, nici PDO oraz wypełniacze.

Jakie ustalenia prawne? Czy kosmetolog może dokonywać iniekcji?

W wywiadzie udzielonym dla Rynku Estetycznego,  dr hab. n. med. Paweł Surowiak, prof. Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii AM we Wrocławiu oraz członek zarządu PTMEiAA podkreśla, że iniekcji można dokonywać tylko wykorzystując do tego leki lub wyroby medyczne. Przypomina, że tego typu substancje podawać może pacjentowi bądź lekarz, bądź pielęgniarka pod nadzorem lekarza.

I tutaj pojawia się wątpliwość….Czy maść, która jest wyrobem medycznym, stosowanym np. na hemoroidy może być podawana tylko pod okiem specjalisty? Czym jest produkt medyczny?

Produkt leczniczy – definicja wg ustawy Prawo farmaceutyczne – to substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób, lub podawana w celu postawienia diagnozy, lub w celu przywrócenia, poprawienia, lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne. Leki dzielimy na:

• Rx (lub Rp) – czyli leki wydawane z przepisu lekarza – leki na receptę, mogą być pełnopłatne lub refundowane,

• OTC (z ang. over the counter – poza ladą) – czyli leki wydawane bez recepty

Podstawową funkcją leku jest zapobieganie chorobom, leczenie istniejących stanów patologicznych, a także diagnozowanie stanów wskazujących na chorobę. Warto również wspomnieć o statusie dostępności leku, czyli o tym, czy lek można kupić bez recepty, czy na receptę. Wbrew powszechnej opinii, nie decyduje o tym aptekarz.

Wyrób medyczny – wg ustawy o wyrobach medycznych – to narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł stosowany samodzielnie albo w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. Wyroby medyczne przypominają produkty lecznicze. Może to być różnego rodzaju sprzęt medyczny, narzędzia, ale również: maści, czopki, zastrzyki, krople do oczu, pastylki do ssania i kapsułki.

Reasumując, sterylne ampułki z substancjami przeznaczonymi do iniekcji lub mikronakłuć, mogą stanowić wyrób medyczny i nie służą do leczenia. 

Według dr hab. n. med. Pawła Surowiaka w wywiadzie dla Rynku Estetycznego:

Tylko dogłębna znajomość medycyny pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, choćby w przypadku tak typowych powikłań medycyny estetycznej jakimi są powikłania odległe, np. biofilm, czy reakcja alergiczna typu późnego. Podkreśla jednocześnie, że tylko lekarz będzie w stanie postawić właściwe rozpoznanie, będzie po prostu wiedział z czym ma do czynienia

Sprostowanie:

Na studiach I i II stopnia na kierunku kosmetologia, studenci przez wiele godzin zgłębiają zajęcia z zakresu: immunologii, dermatologii oraz alergologii. Z pewnością niejeden kosmetolog po studiach posiada większą wiedzę na temat procesów zachodzących w skórze, aniżeli laryngolog,ginekolog czy lekarz medycyny rodzinnej.

Warto przytoczyć również słowa dr Marzeny Glinki dla Rynku Estetycznego: 

Proszę zwrócić uwagę, że na studiach na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi nasze studentki odbywają zajęcia w tych samych zakładach, z tymi samymi wykładowcami, z którymi uczą się studenci na wydziale lekarskim. Nasze studentki uczą się też w tych samych pracowniach na wydziale zdrowia publicznego. Na wydziale farmacji mają zajęcia tam, gdzie kształcą się farmaceuci. Wiele przedmiotów na kosmetologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi ma znacznie szerszy zakres, niż na wydziale lekarskim.

Przykładowo kosmetolog ma dermatologię przez dwa lata. Na wydziale lekarskim jest natomiast 30 godzin dermatologii. 30 a 90 godzin to jest duża różnica. Podstaw onkologii skóry kosmetolog ma 30 godzin, tymczasem na wydziale lekarskim jest 10, albo 15 godzin. Poza tym na wydziale lekarskim nie mają wielu przedmiotów, których uczą się kosmetolodzy. Chodzi np. o technologię, czy recepturę kosmetyku, toksykologię

No to można czy nie można wykonywać iniekcji?

Zastanówmy się czym jest iniekcja preparatu przeznaczonego do mezoterapii igłowej? Lekarze uważają, że sam proces naruszania ciągłości skóry przez kosmetologów jest niezgodna z prawem. 

Zdaniem dr Waldemara Jankowiaka, wiceprezesa PTMEiAA czynność lecznicza to czynność wykonywana przez lekarza w stosunku do pacjenta na etapie diagnozy, terapii i rehabilitacji. Zabieg lekarski to czynność, która łączy się z naruszeniem integralności cielesnej pacjenta lub z wniknięciem w ciało pacjenta bez naruszenia integralności cielesnej.

Sprostowanie:

Czy śródskórna iniekcja kwasu hialuronowego (mezoterapia igłowa) jest leczeniem? Jeżeli zabiegi z zakresu kosmetologii estetycznej są określane jako lecznicze, dlaczego na billboardach reklamowych nie widnieją hasła: leczymy zmarszczki? My wiemy. Gdyby usługa niwelowania zmarszczek prawnie byłaby określona jako lecznicza, to niestety w polskim prawie widnieje zapis o zakazie reklamy świadczeń zdrowotnych. Jak czytamy w Prawie i Medycynie

Z reklamą będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy przekazywane informacje o świadczeniach zdrowotnych będą zawierały próby nakłonienia potencjalnego pacjenta – konsumenta do skorzystania z tych świadczeń poprzez informowanie o promocjach, zniżkach, wszelkiego rodzaju rabatach, czy też programach lojalnościowych, a także informowaniu, iż z usług danego podmiotu skorzystały inne osoby, w szczególności znane szerokiej opinii publicznej. Niewątpliwie sytuacja taka będzie miała miejsce wówczas, gdy informacje będą zawierały również zachętę do skorzystania ze świadczeń zdrowotnych z uwagi na nadzwyczajną skuteczność leczenia przez określony podmiot, czy też z uwagi na zastosowaną metodę lub urządzenia medyczne

I znowu pojawia się wątpliwość: Czy iniekcje w celu niwelowania zmarszczek to zabieg leczniczy? Nie bardzo….Upiększanie z przerwaniem ciągłości skóry to nie to samo, co leczenie.

O co tak naprawdę chodzi?

Całe środowisko lekarskie stanowczo podkreśla, że najważniejsze jest zdrowie pacjenta. Olbrzymie ryzyko powikłań, brak umiejętności osób wykonujących zabiegi etc.

Sprostowanie:

Każdy doświadczony kosmetolog przed przystąpieniem do zabiegu dokładnie przeprowadza oczyszczanie skóry, wykonuje dezynfekcję, a po zakończonej procedurze zabezpiecza skórę na czas dojazdu do domu. Na wielu forach spotyka się informacje, że zabieg wykonany przez lekarza opiera się głównie na przetarciu skóry skinseptem i podpisaniem zgody.Skoro lekarze tak bardzo dbają o zdrowie i dobry wygląd pacjenta, skąd te wszystkie powikłania u celebrytów, zniszczone ciała po źle przeprowadzonych zabiegach? 

Wśród nich:

– rozdymane usta po olbrzymiej dawce kwasu hialuronowego lub zbyt dużego implantu

– twarze bez mimiki z powodu nadmiernej ilości toksyny botulinowej

– zepsuty kontur twarzy itd.

Jaka prawda?

Walka pomiędzy kosmetologami, a środowiskiem lekarskim toczy się głównie o wpływy z zabiegów. Zabieg mezoterapii igłowej przeprowadzany w gabinetach kosmetologicznych jest z reguły tańszy o 40%. 

O co walczymy?

O możliwość racjonalnej edukacji już na poziomie studiów. Chcemy, aby na uczelniach wyższych na kierunku kosmetologia został wprowadzony przedmiot „techniki iniekcji”. Podczas zajęć student będzie miał możliwość zdobywania wedzy dotyczącej wstrzyknięć: zasady pobierania preparatów, zasady aseptyki i antyseptyki, przygotowanie miejsca wkłucia, wskazania i przeciwwskazania oraz powikłania iniekcji, dobór igieł, objętości preparatów oraz algorytmy różnych zabiegów.

 

Dlatego gorąco zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w

OGÓLNOPOLSKIM REFERENDUM BRANŻY KOSMETYCZNEJ.

21-22 Luty 2015 r.

Warszawa EXPO XXI – podczas Kongresu i targów Salon Wiosna Pro Expert

ul. Prądzyńskiego 12/14

Szczegóły lokalizacji: www.salon-wiosna.pl

REFERENDUM W SPRAWIE:

  • Wpisania technika usług kosmetycznych i kosmetologa na listę zawodów medycznych;
  • Rozszerzenia ram programowych kierunku kosmetologia o techniki iniekcji.

 

ODBIORCA PETYCJI:

Minister Zdrowia

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Minister Edukacji Narodowej

Minister Gospodarki

 

Nie bądź obojętny na przyszłość Twojego zawodu!

 

Prosimy o jak najszersze rozpowszechnienie informacji.

 
Referendum jest organizowane przez Ogólnopolski Program Certyfikacyjny – Ekspert Kosmetologii – www.ekspertkosmetologii.pl

Zachęcamy również do polubienia fanpage NIE dla kiepskich usług kosmetycznych