fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kosmetologia – kierunek wielu możliwości

Kosmetologia to kierunek przyszłości. Studenci decydujący się na wybór tego kierunku nie tylko nie muszą martwić się o stabilne zatrudnienie w przyszłości, ale również o dobrze płatną pracę. Zainteresowanie kosmetologią z roku na rok rośnie. A możliwości jakie kierunek gwarantuje przyszłym kosmetologom są niepodważalne.

Branża kosmetyczna dziś to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin. Piękno współcześnie jest jednym z najbardziej pożądanych dóbr, tak luksusowych, że konsumenci mogą wydać na nie każde pieniądze. Dlatego też specjaliści od zaspokajania potrzeb estetycznych klientów nie powinni mieć najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy, ani dziś ani w niedalekiej przyszłości. W różnorodności ofert pracy dla kosmetologów można przebierać. Podobnie ma się sprawa z różnorodnością form zdobywania wiedzy. Niewątpliwie, poziom wykształcenia w zależności od prestiżu szkoły się różni, ale liczba oferowanych propozycji jest całkiem imponująca.

Kandydacie, czego powinieneś się spodziewać?

Współcześnie, możliwości kształcenia w dziedzinie kosmetologii jest wiele. Wykształcenie z zakresu kosmetologii zdobywać można zarówno w szkole policealnej czy studium, jak i na uczelni wyższej, w większości dużych miast w Polsce. Kandydaci muszą się jednak przygotować, że droga prowadząca do pracy w renomowanym gabinecie kosmetycznym jest długa i wyboista. Kierunek kosmetologii to dość twardy orzech do zgryzienia. Oprócz wiedzy z dermatologii czy anatomii w trakcie studiów należy przyswoić także wiedzę z zakresu chirurgii plastycznej, farmakologii, toksykologii, alergologii, dietetyki czy biochemii.

Studia kosmetologiczne do najłatwiejszych nie należą. I to nie tylko spora ilość informacji, jakie należy przyswoić w trakcie studiów powinna być dla przyszłego kosmetologa nie lada wyzwaniem. Kandydaci powinni zdać sobie sprawę ze specyfiki zawodu. Kosmetolog to nie tylko osoba, która ukończyła studia i posiada określoną wiedzę z zakresu kosmetologii. Kosmetolog to osoba wszechstronna, która dysponuje odpowiednimi zdolnościami manualnymi. Osoba, która potrafi wyrobić w sobie zdolność do poszukiwania, dostosowywania i kompetentnego zastosowania wszelakich nowości, jakie pojawią się na rynku. To specjalista, który doskonale pracuje sam, ale jest też świetnie przygotowany do aktywnej współpracy z lekarzem specjalistą. Współcześnie także, choć brzmi to dość kuriozalnie, kosmetolog to osobisty doradca, który traktując każdego klienta indywidualnie sprawi, że zabiegi okażą się nie tylko lekarstwem dla ciała, ale i dla ducha.

Alternatywy dobrej pracy

Kiedy kandydaci przebrną już przez gąszcz koniecznych do spełnienia warunków, mogą spojrzeć na możliwości, jakie oferuje im rynek. A możliwości jest wiele. Od pracy w salonie piękności, SPA, ośrodku odnowy biologicznej, laboratorium, na współpracy z lekarzami z zakresu medycyny estetycznej skończywszy. Specjaliści sugerują również, że istnieje druga droga rozwoju zawodowego dostępna dla kosmetologów: chemia kosmetyczna. Naukowcy jednocześnie jednak ostrzegają: polski rynek jeszcze nie otworzył się na przyjmowanie kosmetologów do pracy przy tworzeniu preparatów upiększających. Mimo iż w Polsce program studiów na kierunku kosmetologia na większości uczelni jest bogaty w wiedzę umożliwiającą pracę przy tworzeniu kosmetyków, to na razie pracy w tej branży absolwenci mogą szukać praktycznie jedynie za granicami naszego kraju. Inną ciekawą propozycją dla kosmetologów, którzy od zawsze marzyli o pracy samodzielnej jest prowadzenie własnego gabinetu kosmetycznego. Nie jest to łatwe organizacyjnie przedsięwzięcie, ale na pewno warte zachodu. W tym przypadku same zdolności manualne i bogata wiedza nie wystarczą. Kosmetolog, który marzy o własnej działalności musi dodatkowo okazać się znakomitym specjalistą od marketingu i skutecznej promocji. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na piękno rośnie także konkurencja, dlatego spryt, dobra organizacja, skuteczny biznesplan i umiejętność rozeznania rynku z pewnością będą w tym przypadku niezbędne.

Kosmetolodzy są też chętnie zatrudniani w Centrach Obsługi Klienta. Dzięki znakomitemu przygotowaniu merytorycznemu, sprawdzają się bezbłędnie jako indywidualni doradcy klienta. Kosmetolog z powodzeniem może także łączyć swoje plany z szeroko pojętym doradztwem. Działy marketingowe firm kosmetycznych często korzystają z pomocy kosmetologów podczas prowadzenia specjalistycznych szkoleń.

Kosmetologia, jak dobrze orientują się osoby pracujące od lat w zawodzie, wcale nie należy do najłatwiejszych dziedzin. Wymagające studia, odpowiedzialna praca to z pewnością elementy, które każdemu kandydatowi wybierającemu się na kosmetologię wysoko stawiają poprzeczkę. Z pewnością jednak, jeśli tylko kandydaci będą pewni wyboru swojej drogi życiowej, z czasem przekonają się, że warto podjąć wyzwanie, jeśli płynące z jego realizacji korzyści mogą się okazać naprawdę satysfakcjonujące.  

Chcesz studiować kosmetologię? Szukasz odpowiedniej uczelni? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkół wyższych, które polecamy na scbeaut2.ssd-linuxpl.com!