fbpx
22 Lipiec, 2019
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kosmetologia nobilitowana!

 Kosmetolog w aptece ma być doradcą pacjenta do spraw dermokosmetyków, coraz bardziej zaawansowanych technologicznie i aktywnych biologicznie, kimś, kto wypełni lukę, która powstała w zawodach medycznych między farmaceutą a dermatologiem – uważa prof. Krystyna Olczyk, dziekan Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie 13 grudnia otwarty został Zakład Kosmetologii kształcący magistrów z tej nowej dyscypliny wiedzy o zdrowiu człowieka.

Zakład Kosmetologii w Sosnowcu powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie pacjentów aptek na specjalistów z tej dziedziny wiedzy oraz rosnące oczekiwania klientów salonów dermokosmetycznych. Powstanie Zakładu wychodzi również naprzeciw czasom, w których żyjemy i postępowi w naukach medycznych. Współczesne środki do pielęgnacji ciała, to dziś bowiem niezwykle zaawansowane technologicznie preparaty, bardzo aktywne biologicznie, które mają bezpośredni kontakt z jednym z najważniejszych organów ludzkich, jakim jest skóra.

W naukach medycznych obowiązuje holistyczne postrzeganie zdrowia ludzkiego. W związku z tym na dobre zdrowie składa się nie tylko stan organizmu, ale i samopoczucie człowieka – uważa student kosmetologii Dariusz Bandachowicz. ? Nowoczesna kosmetologia to pielęgnacja urody, która sprzyja dobremu samopoczuciu, ale także przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom skóry wywołanym przez różne czynniki zewnętrzne. Dlatego dla kosmetologów powinno się znaleźć odpowiednio ważne miejsce w systemie ochrony zdrowia, tak jak znalazło się dla fizykoterapuetów, logopedów czy psychologów.
Część środowiska farmaceutycznego podchodzi z rezerwą do idei kształcenia kosmetologów w ramach nauk farmaceutycznych. Katarzyna Chmielewska, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia, przekonuje jednak, iż jest to sceptycyzm nieuzasadniony. Nowe kierunki w nauce często traktowane były początkowo jak herezje, po czym zyskiwały należne im miejsce w rozwoju myśli ludzkiej.

Kosmetologia to rzeczywiście bardzo młody kierunek nauki. Dopiero w 2002 roku minister zdrowia powołał zespół ekspertów, który wyznaczył standardy nauczania nowej specjalności. Według dyr. Katarzyny Chmielewskiej, kształcenie kosmetologów stało się koniecznością w sytuacji, kiedy w aptekach pojawia się coraz więcej dermokosmetyków, a pacjenci oczekują porady na najwyższym poziomie.

Na otwarcie Zakładu Kosmetologii zjechali do Sosnowca dziekani z innych wydziałów farmaceutycznych, zainteresowanych utworzeniem podobnych zakładów. W Sosnowcu mieli okazję porozmawiać z kadrą naukową i studentami, a także obejrzeć nowoczesne pracownie dydaktyczne, wyposażone w najnowszej generacji sprzęt niezbędny we współczesnej praktyce kosmetologicznej. Dziekan Krystyna Olczyk podziękowała przy okazji wszystkim, którzy przyczynili się do otwarcia Zakładu, w tym władzom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, władzom Sosnowca i śląskim parlamentarzystom oraz licznym ?przyjaciołom farmacji? ? jak nazwała darczyńców pani profesor.
Przypomnijmy, że od lat w gronie tym znajduje się również Polska Grupa Farmaceutyczna w Katowicach.

 

Krzysztof Chrzanowski

„Bez Recepty”