fbpx
22 Maj, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kosmetologia w praktyce

Czy studiować kosmetologię na studiach wyższych, czy też wystarczy ukończyć dwuletnią szkołę policealną, kształcącą techników usług kosmetycznych, by być fachowcem i prowadzić z sukcesem gabinet kosmetyczny XXI wieku? Różnice w kształceniu. Nowe techniki w kosmetologii. Na te pytania odpowiada Dr n. med. Jarosław Kuczyński z Instytutu Ochrony Zdrowia PWSZ w Suwałkach, pomysłodawca i twórca kierunku kosmetologia na suwalskiej uczelni.

Kosmetologia to nowa dziedzina nauki, jedna z najszybciej rozwijających się nauk w zakresie ochrony zdrowia i urody. Rozwinęła się i nadal intensywnie rozwija się, wraz z rozwojem techniki, a jej zdobycze coraz częściej są wykorzystane w medycynie estetycznej. W ciągu ostatnich 10 lat obserwujemy dynamiczny rozwój technik pielęgnacji skóry i ciała wykorzystujących zjawiska biofizyczne i biochemiczne pozytywnie wpływających na tkanki. Coraz częściej specjalista kosmetolog posługuje się urządzeniami o zaawansowanej technologii mających działanie biologiczne na skórę i otaczające tkanki. Jest to związane z zapotrzebowaniem rynku usług medycznych na zabiegi związane z poprawą jakości skóry, zatrzymaniem procesów starzenia, przywróceniem ciału pięknego, młodego wyglądu, co przyczynia się do polepszenia zdrowia i urody.

W XXI wieku współczesny człowiek dąży do uzyskania idealnie pięknego ciała i zachowania wiecznej młodości. Starzenie się skóry jest procesem związanym ze zmianami jej struktury. Skóra podlega wtedy wysuszeniem, tworzącymi się zmarszczkami, zwiotczeniem i utratą elastyczności. W miarę upływu lat skóra staje się blada, cienka, szorstka i matowa. Dołączają się zmiany barwnikowe, przebarwienia, zmiany spowodowane łojotokiem.

Z upływem lat skóra ma coraz mniejszą zdolność do regeneracji. Chociaż proces starzenia się związany jest z genami, to jednak dopomagamy starzeniu się skóry  często przebywając na słońcu- fotostarzenie. Pomagamy również w starzeniu się skóry paląc papierosy, oraz kiedy pozwalamy na to aby nasza skóra była poddawana raz suchemu i gorącemu powietrzu a innym razem była wystawiona na mróz. Ważne jest również racjonalne odżywianie się i harmonia hormonalna.    Wciąż więc poszukuje sposobów aby zatrzymać czas, aby przywrócić skórze piękny zdrowy wygląd, aby zastosować metody opóźniające procesy starzenia. Zwłaszcza kobiety intensywnie dbają o urodę m.in. dla własnej samoakceptacji, dla poprawienia nastroju, dla chęci podobania się partnerowi. Piękna i zadbana kobieta zawsze będzie mała chęć przeglądać się w oczach partnera jak w lustrze, oczekując jego aprobaty i zadowolenia z niej i jej urody.

Dotychczas istniały metody pozwalające stosować substancje biologicznie czynne w postaci kosmetyków na powierzchni ciała. Jednak efekt poprawy jakości skóry związany był z długotrwałym stosowaniem zabiegów kosmetycznych. Oczyszczenie skóry ciała i aplikowanie kosmetyków w postaci toników, kremów, maseczek, serum itp. było i nadal jest domeną kosmetyczek, kształcących się w dwuletnich szkołach policealnych(szkoły kształcące bez matury). Dzisiaj zabiegi poprawiające urodę są bardziej skomplikowane,  penetrujące w głąb skóry i wymagają wiedzy m.in. z biofizyki, biochemii, mikrobiologii zakażeń, w zakresie stosowanych zabiegów z użyciem urządzeń kosmetologicznych. Niefachowe podejście do zabiegów wynikające z braku wiedzy może spowodować nieodwracalne zmiany pogarszające jakość skóry i negatywnie wpływające na zdrowie i urodę osoby korzystającej z pomocy nielicencjonowanego kosmetologa.

Stosowanie nowoczesnych technik wymaga więc studiów paramedycznych m.in. z kosmetologii co dostrzegła Unia Europejska, wprowadzając wymogi posiadania studiów wyższych dla fachowców  dbających o urodę w gabinetach kosmetycznych.

Młodzi adepci, chcący zawodowo zajmować się dbaniem o urodę powinni zatem wybierać kształcenie na studiach wyższych na kierunku kosmetologia, z  uwagi na to, że licencjat zapewni im rozwój i lepsze perspektywy w tym zawodzie. Zabiegi w zakresie fizykoterapii, niektóre zresztą wspólne, wykorzystywane w kosmetologii może wykonywać fizjoterapeuta jedynie po studiach wyższych.

Kosmetologia to nauka zajmująca się zachowaniem zdrowia człowieka w sposób całościowy, a w szczególności traktuje o procesach zachodzących w tkankach otaczających skórę. Kosmetolog w sposób holistyczny podchodzi do zdrowia człowieka, dba o jego zdrowie wewnętrzne wykorzystując typową wiedzę z zakresu medycyny, w tym m.in. dietetyki a jednocześnie potrafi przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom przebiegającym w organizmie, manifestującym się obniżeniem jakość skóry. Stąd w kształceniu na kierunku kosmetologia zgłębia się wiedzę, od przedmiotów ogólnych tj. anatomii, fizjologii, patofizjologii poprzez przedmioty specjalistyczne związane z dietetyką, dermatologią, kosmetologią pielęgnacyjną czy leczniczą. Kosmetolog w trakcie studiów uzyskuje również wiedzę z chemii ogólnej i chemii kosmetycznej, po to by zrozumieć i przyswoić wiedzę z farmakologii, składników i surowców kosmetycznych.

Uzupełnieniem kształcenia są zajęcia z wizażu, stylizacji, sposobów upiększania skóry i całego ciała. Nie bez racji jest więc umieszczenie kosmetologii jako kierunku funkcjonującego w uniwersytetach medycznych i wyższych szkołach zawodowych podległych Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Fachowcy z Ministerstwa Zdrowia  powinni również objąć opieką kierunek kosmetologii, obok takich kierunków jak lekarski, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapia, ponieważ wprost dotyczy wiedzy mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

W dzisiejszej medycynie estetycznej zabiegi związane z chirurgią plastyczną i estetyczną zastępuje się mniej inwazyjnymi metodami z użyciem nowoczesnej aparatury wykorzystującej zjawiska fizyczne. Trudno bowiem pogodzić tempo życia i wykonywanie intensywnej pracy zawodowej z długotrwałym dochodzeniem do formy po zabiegu chirurgicznym. Stosuje się więc nowe zastępujące metody chirurgii estetycznej zabiegi w zakresie profilaktyki i leczenia zmian związanych z cerą i urodą. Aparatura ta stanowi prawdziwy przełom w stosowaniu zabiegów związanych z dbaniem o urodę ponieważ daje często lepsze rezultaty. Pożądaną gładkość skóry można było kiedyś osiągnąć poprzez jej chirurgiczne naciągnięcie. Zabieg ten był bolesny i bardzo inwazyjny. Dzisiaj znacznie lepsze efekty uzyskuje się wykorzystując zjawiska fizyczne  poprawiające jakości tkanek otaczających skórę.

Jeszcze niedawno studiowanie kosmetologii można było powiązać z technikami stosowanymi przez kosmetyczkę. Dzisiaj tylko laicy lub ludzie pozbawieni wiedzy w zakresie ochrony zdrowia i urody mogą postawić znak równości między kosmetyką a kosmetologiem.

Kosmetolog to fachowiec działający m.in. obok dermatologa i lekarza medycyny estetycznej.  Zakres jego usług oparty na rozwijającej się wiedzy będzie się pogłębiał, podczas gdy tradycyjna kosmetyczka będzie miała coraz mniej do roboty w zakresie dbania o urodę. Już nie długo samorząd osób zajmujących się zabiegami związanymi z urodą uporządkuje procedury i wprowadzi przepisy pozwalające na fachowe wykonywanie zabiegów. Chcąc pracować zawodowo w zawodzie pozwalającym na pielęgnowanie urody warto kształcić się na studiach wyższych licencjackich kosmetologicznych, które dają większą perspektywę rozwoju. Pozwalają na kształcenie się na drugim stopniu studiów np. kosmetologii czy zdrowiu publicznym. Klient chcący poprawić swoją urodę przyjdzie do takiego gabinetu kosmetycznego, który ma większy zakres usług i wykorzystuje profesjonalny nowoczesny sprzęt. Taki zakres usług gwarantuje tylko wykształcony licencjonowany kosmetolog. Ponadto Unia Europejska wprowadzi obostrzenia do inwazyjnych terapii, które wykonywane w sposób niefachowy(a zatem bez wiedzy paramedycznej) mogą szkodzić ludziom np. poprzez zakażenia HIV, HBV, HCV.

Obecnie żaden gabinet kosmetologiczny i żadna klinika medycyny estetycznej nie może się obyć bez aparatury wykorzystującej zjawiska fizyczne.

Do czynników fizycznych wykorzystywanych przez aparaturę kosmetologiczną należą:

  • Ultradźwięki,
  • Fale elektromagnetyczne,
  • Prąd elektryczny,
  • Temperatura,
  • Czynniki mechaniczne.

Piling kawitacyjny, sonoforeza i technologia ultrashape

Ultradźwięki to fale mechaniczne drgające z częstotliwością powyżej 20000 HZ. W kosmetologii znalazły zastosowanie fale ultradźwiękowe w zakresie od 25 do 40kHZ (piling kawitacyjny) i od 1 do 3 MHZ (sonoforeza) oraz zogniskowane fale dźwiękowe wysokiej mocy, które niszczą komórki tłuszczowe(tzw. technologia ultrashape).

Zabieg pilingu kawitacyjnego zastępuje lub uzupełnia klasyczne oczyszczanie skóry. Polega na wykorzystaniu zjawiska kawitacji- powstawaniu pęcherzyków powietrza w cieczy pokrywającej skórę pod wpływem ultradźwięków. Fala ultradźwiękowa trafiając na skórę pokrytą cieczą, np. tonikiem powoduje powstanie pęcherzyków, które wykorzystując podciśnienie i temperaturę powodują złuszczanie martwych komórek warstwy rogowej naskórka. Zabieg nie jest bolesny, oczyszcza gruczoły łojowe z zalegającej wydzieliny, sterylizuje skórę, wspomaga leczenie zmian trądzikowych, spłyca blizny, rozjaśnia zmiany potrądzikowe i zwiększa możliwości absorpcyjne skóry przygotowując ja do dalszych zabiegów.

Sonoforeza w kosmetyce jest rodzajem masażu ultradźwiękowego, którego wibracje działają biostymulująco na głębsze warstwy skóry. Stymulacja ta poprawia mikrocyrkulację limfy i ukrwienie skóry oraz pobudza fibroblasty do biosyntezy białek: kolagenu i elastyny mających znaczenie przy gładkości i elastyczności skóry. Masaż ultradźwiękowy poprawia efektywność zabiegów kosmetologicznych poprzez wzrost przepuszczalności błon komórkowych na substancje aktywne polarne i nierozpuszczalne w wodzie np. witaminy. Dzięki temu witaminy szybciej i w większym stopniu docierają do głębszych warstw skóry.  Fala ultradźwiękowa poprawia strukturę blizn, wygładza i nawilża skórę, a poprzez podgrzanie tkanek sprzyja wygładzeniu zmarszczek. Działanie ultradźwięków przyczynia się również do rozbijania cząsteczek tłuszczu co pomaga w zabiegach antycelulitowych i modelujących sylwetkę.

Technologia ultrashape pozwala na selektywne niszczenie komórek tłuszczowych, bez uszkodzenia tkanki łącznej, naczyń, nerwów co mam miejsce przy tradycyjnej liposukcji(odsysania tłuszczu z tkanki tłuszczowej podskórnej). Zabieg ten za pomocą ultradźwięków wysokiej mocy lokalnie doprowadza do destrukcji błon komórkowych komórek tłuszczowych, co trwale zmniejsza ilość tłuszczu w wybranym obszarze. Uwolnione w trakcie zabiegu związki tłuszczu: trójglicerydy i kwasy tłuszczowe są drogą limfy transportowane do wątroby a następnie metabolizowane.

Fale elektromagnetyczne(fale radiowe, mezoterapia bezigłowa, światłoterapia)

Fale elektromagnetyczne są w ostatnich latach wykorzystywane w nowoczesnych urządzeniach kosmetycznych. Przykładem zabiegów wykorzystujących fale o częstotliwości radiowej są fale RF (tzw. radiofrekwencja). Fale RF emitowane z urządzenia wnikają w skórę na głębokość do 5cm, powodując miejscowe podgrzanie powierzchownych i głębszych warstw skóry. Fale radiowe emitowane do wybranych warstw skóry podgrzewają włókna kolagenowe do temperatury 45-60o C- tzw. selektywna termoindukcja. W takiej temperaturze kolagen regeneruje się, następuje skrócenie wiązań kolagenowych skóry i tkanki podskórnej, co objawia się jej „obkurczaniem i podciągnięciem”. Równocześnie termoliza  falami RF stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu. Układ włókien kolagenowych dzięki falom radiowym jest bardziej uporządkowany a tkanka podskórna mniej grupa    (efekt liftingu). Równocześnie podgrzewane są komórki tłuszczowe warstwy podskórnej, które dodatkowo rozpadają się, co w połączeniu z obkurczaniem rozciągniętej, wypełnionej tłuszczem skóry daje skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej. Z pomocą tej metody  można również transportować w głąb skóry biologicznie aktywne związki. Jeszcze lepszą metodą na transport substancji czynnych w głąb skóry jest mezotermia bezigłowa. Metoda ta wykorzystuje zjawisko elektroporacji- pod działaniem fal elektromagnetycznych, odpowiednio dobranych (ultradźwięki i pole elektryczne) substancje czynne są transportowane z wielokrotnie większą szybkością do komórek skóry.  Dobrany impuls elektryczny pozwala na otwarcie kanałów błon komórkowych i dotarcie substancji czynnych do wnętrza komórki. Dotyczy to nie tylko skóry twarzy ale i całego ciała. Substancje czynne zawarte w tzw. koktajlach lub ampułkach, stanowiących zazwyczaj tajemnice producenta docierają w odpowiedniej kolejności do głębszych warstw skóry. Mogą nimi być np. kwas hialuronowy, kolagen, witaminy itp. Jeśli wyobrazimy sobie jednorazowe aplikowanie na powierzchni skóry preparatu witaminowego, który wchłonie się z 15% skutecznością i dotrze do tkanki podskórnej, to za pomocą mezoterapi bezigłowej skuteczność dochodzi do 85%. Takie zabiegi dają lepsze, szybsze rezultaty.
Nazwa mezoterapia bezigłowa ma swoje odniesienie do mezoterapi igłowej, podczas której lekarz dokonuje szeregu iniekcji by wprowadzić podskórnie substancję czynną np. tzw. botoks czyli toksynę jadu kiełbasianego, substancję korygującą zmarszczki mimiczne.

Fale świetlnew zakresie światła widzialnego i podczerwieni były już wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych, Chodzi o urządzenia infrared. Znana przez kosmetyczki lampa sollux emituje światło podczerwone i niewielką ilość promieniowania ultrafioletowego, które rozgrzewając tkanki pobudza je do regeneracji. Dodatkowo stosuje się odpowiednie  filtry koloru czerwonego i niebieskiego. Przez szkło czerwone przenikają promienie świetlne czerwone oraz IRA, działanie ich jest głębokie, poprawia ukrwienie. Szkło niebieskie zatrzymuje promienie cieplne, natomiast przepuszcza przede wszystkim promienie świetlne niebieskie i niewielką ilość UVA, które działa kojąco na skórę.  Coraz mniej popularne jest korzystanie z solarium, ponieważ wzrasta świadomość, że promienie UV są szkodliwe dla skóry człowieka.

Lasery w kosmetologii

O ile lampa sollux była i jest wykorzystywana przez kosmetyczki w gabinetach kosmetycznych to światłoterapia laserowa jest nową dziedziną wiedzy kosmetologicznej dostępną jedynie specjalistom dermatologom i kosmetologom po studiach wyższych. Stosowanie promieniowania widzialnego niekoherentnego zapewnia technika lasera IPL oraz światłoterapia z użyciem światła diodowego LED jak również chromoterapia punktowa.

Podstawy działania lasera jak pierwszy podał Albert Einstein jest to urządzenie, które wytwarza wiązkę promieniowania o ściśle określonej długości fali i opiera się na zjawisku emisji wymuszonej i inwersji obsadzeń. Emisja promieniowania o takich samych właściwościach spowodowana pobudzeniem materiału laserowego, uporządkowanego co do długości fali i dużej gęstości promieniowania, pozwala na osiągniecie poprzez wzmocnienie, za pomocą systemu zwierciadeł, wiązki monochromatycznej o dużej intensywności energii. 

W medycynie estetycznej jak również w kosmetologii wykorzystuje się lasery niskoenergetyczne, których moc nie przekracza 0,5 W. Działanie tych urządzeń sprowadza się do efektu biostymulacyjnego. Lasery średnioenergetyczne o mocy od kilku do 10 W maja zastosowanie w terapii fotodynamicznej a lasery wysokoenergetyczne wykorzystuje się w chirurgii estetycznej. Są to lasery o mocy od 10 do 100W. Moc urządzenia związana jest z przekazywaniem określonej energii tkankom, a wypadkową tej energii jest oddziaływanie termiczne na tkanki. Od długości fali lasera i mocy zależy głębokość penetracji w głąb skóry i stosowane oddziaływania lasera na tkanki. Znane są efekty fotochemiczne, termiczne, fotoablacyjne, elektrokoagulacyjne. Lasery stosowane typowo w chirurgii estetycznej pozwalają na koagulacje tkanki i jej odparowanie. Traktowane są jako elektroniczne laserowe noże chirurgiczne. Można z ich pomocą usunąć nieporządne zmiany na skórze i uzyskać zakładany efekt  estetyczny. Działanie fotochemiczne skutkuje wymianą energii między komórkami, hyperpolaryzacją błon komórkowych co daje efekty przyśpieszenia podziałów komórkowych i odnowę i regenerację tkanek. 

Coraz mniejsza cena tych urządzeń pozwala wzbogacić ofertę usług dermatologicznych i kosmetologicznych o terapię laserową, która powoli staje się standardem jeśli chodzi o wyposażenie gabinetów kosmetologicznych. Do najczęściej wykonywanych zabiegów z użyciem lasera można zaliczyć: usuwanie zbędnego owłosienia(depilacja), usuwanie przebarwień, blizn, zmian naczyniowych, rozstępów i tatuaży oraz zmarszczek. O ile noże laserowe i bardziej zaawansowane lasery biostymulacyjne są zarezerwowane dla dermatologów to urządzenie, które wykorzystuje impulsowe źródło światła tzw. technologia IPL wykorzystywana jest coraz częściej w gabinecie kosmetycznym. Urządzenie laserowe IPL emituje fale, o tak dobranej długości, że jest ono absorbowane przez naturalnie obecne w skórze chromofory np. melaninę. Efekt biostymulacyjny światła impulsowego wykorzystywany jest do fotoodmładzania, rozjaśniania i likwidacji przebarwień naskórka, zamykania naczynek(likwidacja pajączków) i teleangiektazji, zmniejszania rumienia skórnego, redukcji zmarszczek. Laser IPL pozwala na intensywne leczenie trądziku, zmniejszenia wydzieliny łojotokowej i pozwala na zamykanie rozszerzonych porów.

Typowe zabiegi kosmetologiczne stosowane w seriach zabiegów pozwalają na stopniową regeneracje skóry. Korzystny efekt zabiegów obserwuje się po kilku, kilkunastu zabiegach. Laseroterapia różni się tym, że efekty regeneracji skóry można obserwować natychmiast po 1,2 zabiegach. Zabiegi te są bezbolesne i coraz tańsze. Foldery pokazujące na zdjęciach kobiety i efekty polepszania jakości skóry pokazują skórę przed i po zabiegu, właśnie z użyciem terapii laserowej. Lasery w gabinecie kosmetycznym będą adaptowane do zabiegów kosmetycznych coraz częściej.

Prąd elektryczny (elektroliza, galwanizacja, d’arsonwalizacja)

Prąd elektryczny zgodnie z definicją fizyki to uporządkowany i ukierunkowany ruch elektronów w przewodniku elektrycznym w kierunku elektrody dodatniej. Elektryczność była stosowana do zabiegów fizykoterapeutycznych od dawna. Podstawowe zabiegi z użyciem prądu elektrycznego są stosowane w gabinetach kosmetologicznych.

Galwanizacja to zabieg, który polega na działaniu na skórę prądem stałym o niskim natężeniu, który płynie przez obwód zamknięty.

Polaryzacja elektrody czynnej (w kształcie grzybka lub maski) decyduje o rodzaju zabiegu. Katoda „-„ ma działanie drażniące, działa zasadowo, pobudza ukrwienie, dzięki czemu: głęboko oczyszcza i zmiękcza skórę, wzmaga złuszczanie, zwiększa wydzielanie łoju przez usprawnienie krążenia (korzystne dla cery suchej), poprawia stan skóry odwodnionej przez przyciąganie płynów.

Anoda „+” ma działanie tonizujące i uspakajające, działa kwaśno, zmniejsza przepływ krwi, dzięki czemu : poprawia kontur twarzy, zmniejsza rumień, zwęża rozszerzone pory, ożywia zmęczoną skórę.

Jonoforeza jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do tkanek za pomocą sił pola elektrycznego jonów działających leczniczo. Przy wprowadzaniu przez skórę cząsteczki z ładunkiem elektrycznym przemieszczane są głównie drogą przewodów potowych lub mieszków włosowych. Do jonoforezy mogą być używane tylko związki chemiczne ulegające dysocjacji elektrolitycznej.

Wykorzystywanie leczniczych jonów metali daje właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze. Z kolei jony miedzi działają gojąco i odkażająco a jony wapnia mają działania resorpcyjne, przeciwzapalne odczulające i uszczelniające naczynia włosowate. Jonoforezę możemy wykonać metodą labilną (ruchomy grzybek i wałeczek) lub metodą stabilną (maska Bergoniego).

D’ arsonwalizacja to zabieg z użyciem urządzenia na zmienny prąd wielkiej częstotliwości o gasnącym przebiegu fali i krótkim czasie jej trwania, po którym następuje 500 razy dłuższa przerwa. Zabieg wykonuje się przy użyciu specjalnych elektrod próżniowych (peloty) z różnie ukształtowanymi bańkami szklanymi (grzybek, grzebień, wałeczek). Elektrody są wypełnione gazem szlachetnym świecącym jasnofioletowo. W wyniku jonizacji powietrza wokół elektrody wydziela się działający bakteriobójczo ozon. Prąd d˘arsonvala ma działanie pobudzające układ naczyniowy skóry, hamuje wydzielanie gruczołów łojowych.

Komputerowy lifting twarzy polega na dermo liftingu mikroprądami o przebiegu zbliżonym do prądów przenoszących impulsy nerwowe. Zabieg wykorzystywany przez renomowane gabinety kosmetologiczne pozwala na stosowanie prądu o słabym natężeniu (od 0,02 do 0,2 mA) i bardzo niskich częstotliwościach, przywraca sprężystość i elastyczność skóry. Efektem elektrodermoliftingu jest wzmożona produkcja kolagenu, dotlenienie komórek skóry, eliminacja toksyn, poprawa owalu twarzy oraz spłycenie zmarszczek skóry.

Temperatura (głowice ciepło zimno, kapsuły piękności)

Znaczenie ciepła w procesach regeneracji skóry było znane od dawna. W gabinetach kosmetycznych stosowane były maski termiczne, pasy i koce termiczne. Dzisiaj ofertę usług uzupełniają łóżka z gorącym piaskiem kwarcowym, głowice rozgrzewające, gorące kamienie bazaltowe (hot stone). Nowością coraz częściej spotykaną w gabinetach kosmetologicznych, spa i odnowy biologicznej są kapsuły piękności. Są to małe kabiny pozwalające izolować ciało w termicznej kapsule, gdzie obok ciepła i zabiegów związanych z aplikowaniem substancji czynnych w kosmetykach stosuje się muzykoterapię , koloroterapię,  aromaterapię dzięki czemu ciało odpoczywa i regeneruje się. Kapsuły piękności powodują zarówno wyszczuplanie ciała jak i psychofizyczny odpoczynek.

Czynniki mechaniczne( mikrodermabrazja, vacum spray)

Stosowane w gabinetach kosmetycznych peelingi zastępują profesjonalne urządzenia, które wykorzystują zjawiska ścierania naskórka i powierzchownych warstw skóry właściwej. Urządzenia te z pomocą mikrokryształów korundu (Al2O3 – mikrodermabrazja korundowa) bombardujących skórę w strumieniu sprężonego powietrza lub z pomocą głowicy diamentowej w podciśnieniu powodują ścieranie skóry. Daje to efekt odświeżenia skóry, spłycenia powierzchownych zmarszczek, uszkodzeń naskórka i wygładzenie skóry. Mikrodermabrazja daje efekt liftingu skóry podobny jak po peelingu chemicznym co zmniejsza rozszerzone pory, usuwa zaskórniki i zanieczyszczenia.

Usunięcie powierzchownej warstwy naskórka powoduje stymulację głębszych warstw skóry co ułatwi dojrzewanie komórek tych warstw i przesuwnie ich w stronę naskórka. Zabieg ten poprawia strukturę i koloryt skóry. Zabieg ten daje dobre rezultaty u kobiet w okresie około menopauzalnym, kiedy w skórze zanikają włókna kolagenowe a skóra jest mniej elastyczna i mniej świeża. Pozwala również na usunięcie zmian podsłonecznych, decydujących o przyśpieszonym procesie starzenia się skóry.

Vacum spray wykorzystuje ciśnienie i podciśnienie jako czynnik mechaniczny oczyszczający skórę.  Jest to urządzenie dwufunkcyjne działające poprzez ssanie i rozpylanie. Faza ssania odbywa się poprzez szklane końcówki ssące, co ułatwia usunięcie nieczystości ze skóry. Faza rozpylania odbywa się poprzez butelkę spryskującą. Rozpylać można toniki, wodę mineralną czy inne ciekłe produkty kosmetyczne.

Piśmiennictwo:

  1. Nowicka D. Dermatologia. Podręcznik dla studentów kosmetologii. Wydawnictwo Medyczne Górnicki, Wrocław 2007.
  2. Martini M.C. Kosmetologia i farmakologia skóry. Pod red. W. Placek  PZWL, Warszawa 2006.
  3. Kasprzak W,Mańkowska A. Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2010.
  4. Jaroszyk F. Biofizyka.Podręcznik dla studentów .PZWL, Warszawa 2006.
  5. Lanigan. S.W. Lasery w dermatologii. Wyd. Czelej, Warszawa 2005.

{loadposition PWSZ Suwalki}