fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kosmetyczka a kosmetolog – znajdź różnice

Mimo rozwoju kosmetologii i rosnącego zapotrzebowania na profesjonalne usługi branży tylko niewielka część potencjalnych klientów potrafi dostrzec różnicę między kosmetyczką a kosmetologiem. Zwolennicy teorii, w której nie warto komplikować sobie życia rozbudowanym nazewnictwem, nie zauważają faktu, że stawianie na jednej szali kosmetyczki oraz kosmetologa jest błędem wynikającym z podobnego nazewnictwa wyżej wymienionych profesji.

Klient decydujący się na wybór gabinetu kosmetycznego często nie zdaje sobie sprawy, że z poważnymi problemami powinien zgłosić się do kosmetologa czyli specjalisty z dużą wiedzą i doświadczeniem. W przypadku prostych zabiegów najlepszym wyborem będzie wizyta u wykwalifikowanej kosmetyczki. Oba zawody, mimo oscylowania wokół wspólnej tematyki związanej z szeroko pojętą pielęgnacją urody, różnią się od siebie diametralnie nie tylko zakresem oferowanych usług, ale i programem edukacyjnym realizowanym podczas procesu kształcenia na obu kierunkach. Czy warto dostrzec różnicę? Oczywiście! W przypadku potencjalnego klienta przede wszystkim dla własnego zdrowia i satysfakcji z dokonania właściwego wyboru odpowiedniego specjalisty. Mylenie obu zawodów przypomina sytuację, w której na tej samej płaszczyźnie stawia się stanowisko lekarza i magistra pielęgniarstwa. Oba zawody są niezwykle istotne w całym procesie leczenia pacjenta, ponieważ w każdym z przypadków mamy do czynienia z odpowiedzialnymi zadaniami wymagającymi właściwej realizacji. Różną się one jednak zakresem obowiązków oraz kompetencjami niezbędnymi do ich wykonania. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kosmetyczki i kosmetologa. Właściwe postrzeganie obu zawodów pozwala uniknąć rozczarowań na etapie wyboru ścieżki zawodowej.

W polskich realiach zawód kosmetyczki wiąże się najczęściej z ukończeniem dwuletniego studium kosmetycznego dającego tytuł technika usług kosmetycznych. W zależności od charakteru placówki edukacyjnej, w której realizuje się program, nazwa kierunku może różnić się jedynie na płaszczyźnie formalnej. Kosmetyczki kształcą się również na różnego rodzaju kursach związanymi z poszczególnymi etapami pielęgnacji urody. Wykształcenie tego typu daje możliwość zatrudnienia w salonach kosmetycznych lub otworzenia własnej działalności. Co więcej w polskim prawie nadal brak regulacji jasno określających kto może samodzielne prowadzić własny salon kosmetyczny. W praktyce oznacza to, że każda osoba, nawet zupełnie niezwiązana z branżą, może otworzyć zakład kosmetyczny i „obsługiwać” klientów. O skutkach takich nieprofesjonalnych zabiegów dowiadujemy się odwiedzając kosmetologa niwelującego wyrządzone szkody.

 W przypadku dyplomowanego kosmetologa mówimy o przynajmniej trzyletnim toku nauczania na uczelni wyższej, który możne zostać uzupełniony dwuletnimi studiami magisterskimi. Podczas studiów kosmetolog zajmuje się nie tylko kwestią pielęgnacji ciała, ale i kompleksowym doradztwem w zakresie zdrowego trybu życia oraz problemami i dolegliwościami związanymi z chorobami skóry oraz włosów. Rozbudowany program nauczania przygotowuje przyszłych kosmetologów do profesjonalnej pracy z klientem, który często boryka się ze schorzeniami wymagającymi porady popartej dużą wiedzą, również z zakresu anatomii, fizykoterapii, dermatologii, chemii kosmetycznej, psychologii, higieny czy dietetyki. W przypadku kosmetyczki po studium kosmetycznym lub kursach zawodowych z przyczyn obiektywnych nie może być mowy o podobnym zakresie zrealizowanych podstaw programowych, a tym samym o tak szerokim wachlarzu oferowanych usług. 

Wyraźne i zdecydowane różnicowanie obu profesji nie ma na celu umniejszania wiedzy i umiejętności osób decydujących się na inną drogę niż nauka na wyższej uczelni. Wprost przeciwnie. Zarówno kosmetolodzy jak i kosmetyczki powinni ściśle współpracować ze sobą w sposób harmonijny i kompleksowy realizując niezbędne procedury. Korzystanie ze wspólnej wiedzy sprzyja satysfakcji klienta i pomaga w osiągnięciu zamierzonego celu: uzyskaniu pięknego, zdrowego wyglądu. Dzięki współpracy i wymianie doświadczeń specjaliści branży kosmetycznej na różnych szczeblach są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom swoich klientów.