fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kosmetyczne wybielanie zębów – hit czy mit?

Wygląd zewnętrzny stał się w ostatnich latach ogromnym priorytetem, który może otworzyć drzwi do kariery i szczęśliwego życia, z drugiej strony dla wielu ludzi jest elementem dyskryminacji. Wszystko to sprawia, że dążymy do idealnego wyglądu, najlepiej bez żadnej skazy. Dobry stan i wygląd naszej skóry nie wystarcza. Bardzo ważnym elementem jest nasze uzębienie, którego nie jesteśmy w stanie ukryć.

Nie wystarczy już, aby nasze zęby były zdrowe. Muszą one mieć barwę jak najbardziej zbliżoną do śnieżnobiałej, jak to na co dzień obserwujemy w reklamach czy różnego rodzaju programach telewizyjnych. Do niedawna na zabieg wybielania zębów stać było tylko niewielkie grono osób, głównie sławnych, bogatych. Obecnie na rynku coraz większą popularność zyskuje kosmetyczne wybielanie zębów.

Barwa zębów

Na barwę naszych zębów wpływa bardzo wiele czynników. Jest to przede wszystkim genetycznie uwarunkowany kolor kości zębowej. Może on być biały, ale również szaroniebieski czy żółty. W takim przypadku bardzo ciężko jest uzyskać śnieżnobiały uśmiech, ale można sprawić, żeby zęby wyglądały na dużo jaśniejsze.

Kolejnym, równie ważnym czynnikiem, jest nasza dieta. Kawa, herbata, papierosy, czerwone wino, napoje gazowane to główni wrogowie białego uśmiechu. Spożywanie tych produktów sprawia, że na naszym szkliwie zaczynają się gromadzić barwniki zmieniające kolor zębów.

Antybiotyki z grupy tetracyklin powodują powstawanie przebarwień na zębach, które bardzo ciężko jest usunąć. Obecnie jednak rynek kosmetyczny dysponuje odpowiednimi lampami radzącymi sobie również z tym problemem.

 

Historia wybielania zębów

Już w starożytnym Egipcie ludzie chcieli cieszyć się białym uśmiechem. Aby go uzyskać, myli zęby moczem. Z czasem popularnym zabiegiem dentystycznym stało się polerowanie zębów metalowym pilnikiem i polewanie ich kwasem azotowym.

W drugiej połowie XX wieku zaczęto używać śródków utleniających takich jak nadtlenek wodoru i nadtlenek sodu.  W 1918 roku C. H Abbot opisał metodę wybielania zębów z użyciem nadtlenku wodoru i katalizatorów – prądu elektrycznego i promieniowania UV.

Metody wybielania zębów

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów wybielających zęby o różnej skuteczności. Znajdziemy wybielające pasty do zębów, specjalne paski czy nakładki wybielające. Efekt ich działania jest mimo wszystko niewielki w porównaniu z kosmetycznym wybielaniem zębów.

Laserowe wybielanie zębów

Do zabiegu laserowego wybielania zębów używany jest żel z 16% nadtlenkiem wodoru lub 20% nadtlenkiem karbamidu i lampą LED. Żel nakłada się na zęby i naświetla lampą LED 15 minut, następnie zdejmuje poprzednią warstwę żelu i nakłada nową na kolejne 15 minut. Aby uzyskać najlepszy efekt, powinno się przeprowadzić 3 naświetlania podczas jednego zabiegu.

W trakcie naświetlania nadtlenek wodoru przenika przez szkliwo i zębinę, wolne rodniki natomiast wchodzą w reakcję ze związkami organicznymi, aby przejść w formę trwałą. Dochodzi do rozrywania wiązań podwójnych i pierścieni związków organicznych. Produktami końcowymi utleniania barwników jest powstanie dwutlenku węgla i wody.

Do zabiegu używa się lampy LED emitującej zimne niebieskie światło o różnej długości fali. Długość fal wpływa na siłę działania wybielającego, dlatego przy zakupie odpowiedniej lampy należy zwrócić uwagę na ten parametr. Dobra lampa LED emituje światło o długości ok. 465 nm.

Po zabiegu uzyskuje się wybielenie zębów o około 8 odcieni.

Powikłania po zabiegu

Do najczęstszych działań ubocznych po zabiegu należy podrażnienie dziąseł, które może utrzymać się maksymalnie do 24 godzin. Osoby palące papierosy muszą zdawać sobie sprawę ze zwiększonego ryzyka nowotworów jamy ustnej ze względu na duże ilości wolnych rodników powstających w trakcie zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu

        kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią

        paradontoza

        osoby z aparatem ortodontycznym oraz po zdjęciu aparatu przed upływem 6 miesięcy

        osoby po niedawnym chirurgicznym zabiegu stomatologicznym

        reakcja alergiczna na nadtlenek wodoru

        osoby poniżej 16 roku życia

 

Uwagi do zabiegu

Należy pamiętać, iż jesteśmy w stanie uzyskać kolor zębów odpowiadający genetycznie uwarunkowanej barwie kości zębowej. Wybielaniu nie podlegają sztuczne wypełnienia, sztuczne zęby, zęby po leczeniu kanałowym. Po zabiegu przez około 24 godziny może utrzymywać się nadwrażliwość. Naturalną reakcją jest powrót po pewnym czasie do stanu poprzedniego.

 

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu przez 2 godziny nie wolno nic jeść, można pić tylko wodę mineralną niegazowaną. Przez 3 dni powinno się stosować białą dietę, ponieważ żel powoduje poszerzenie porowatej tkanki szkliwa i zwiększenie podatności na absorpcję barwników.