fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
31 Marzec, 2020
Warszawa
-2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kosmetyki mogą być przyczyną ciężkiej infekcji

Konsumenci mogą zaaplikować na swoją skórę kosmetyk, w którym sporadycznie można odnaleźć kolonie bakterii. Jednak dla poważnie chorych pacjentów, taka aplikacja może zakończyć się stanami zagrażającymi życiu. Na oddziale intensywnej terapii w jednym ze szpitali w Barcelonie aplikacja środka pielęgnacyjnego wpłynęła niekorzystnie na stan zdrowia pacjentów.

Nastąpił wybuch epidemii spowodowany przez bakterię Burkholderia cepaciaobeną w preparacie kosmetycznym. U pięciu pacjentów wystąpiła bakteriemia, zakażenie dolnych dróg oddechowych i moczowych.

Produkty do pielęgnacji ciała sprzedawane w obrębie Unii Europejskiej, nie muszą być sterylizowane, mogą zawierać niewielkie ilości bakterii określane normami.

Podczas rutynowej kontroli próbek pobranych od pięciu pacjentów w szpitalu klicznym w Barcelonie (Universitat Aut?noma de Barcelona), odkryto patogeny. Pracownicy naukowi zaaobserwowali, że mleczko nawilżające do ciała jest rezerwuarem chorobotwórczych bakterii (B. cepacia).

Zastosowanie pulsacyjnej elektroforezy na żelu agarowym wykazało, że bakterie z próbek pobranych od pacjentów pochodziły z tej samej kolonii.

Testy kosmetyków używanych przez pacjentów wykazały , że nie zostały one zanieczyszczone po otwarciu, lecz podczas produkcji, przechowywania bądź transportu.

Wybuch szpitalnej epidemii wywołanej przez B. Cepacia potwierdza, iż nie należy stosować produktów kosmetycznych, które nie posiadają gwarancji przeprowadzonej sterylizacji podczas jego wytwarzania”, twierdzi Francisco Álvarez-Lerma.

B. cepacia należy do bakterii, które znaleźć można w wodzie bądż w glebie.

Charakteryzują się wysoką opornością na środki antyseptyczne i są zdolne do przeżycia w niesprzyjających warunkach. Opisywane mikroby, nie stanowią zagrożenia dla ludzi zdrowych. Jednak w przypadku osłabinego systemu immunologicznego B. cepacia stanowi realne zagrożenie.

Serwis Kosmetologiczny
Karolina Martin