fbpx
31 Maj, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kosmetyki z Masłem shea jednak bezpieczne

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaliczyła surowiec, z którego pozyskiwane jest masło shea do tej samej grupy, w której znajdują się inne orzechy będące potencjalnymi alergenami. Najnowsze badania wskazują jednak, że stosowanie preparatów zawierających substancje pochodzące z owoców masłosza Parka nie niesie za sobą zwiększonego ryzyka wystąpienia alergii.

Widziałam, że FDA umieściła masło shea na liście produktów do unikania, jeśli ma się alergię na orzechy drzewne. Jak go jednak unikać, skoro jest wszędzie?– dr Kanwaljit K. Chawla z Mount Sinai School of Medicinetłumaczy swoje zainteresowanie potencjalnym działaniem alergizującym masła shea.

Masło shea od dawna jest jedną z najbardziej pożądanych substancji stosowanych w kosmetykach. Duże zainteresowanie tłuszczem otrzymywanym z owoców masłosza Parka spowodowane jest jego doskonałymi właściwościami nawilżającymi i zmiękczającymi skórę. Masło stosowane jest również w preparatach o działaniu kojącym i przeciwzmarszczkowym.

Zespół, którym kierowała dr Kanwaljit K. Chawla postanowił sprawdzić czy produkty zawierające masło shea rzeczywiście mogą stanowić zagrożenie dla osób uczulonych na orzechy.

Naukowcy wyizolowali z substancji zawierającej dużą ilość tłuszczów nieliczne białka i skonfrontowali je z krwią pobraną od osób uczulonych na orzechy. Okazało się, że immunoglobuliny E (IgE) przeciw orzechom z rzadka wiązały się z białkami masła shea.

Wyniki opisanych badań, opublikowane na łamach Journal of Allergy and Clinical Immunology jasno wskazują, że układ odpornościowy nie rozpoznaje białek masła shea jako białek orzechów, przez co nie dochodzi do uruchomienia charakterystycznej kaskady reakcji.

Źródło: Kopalnia Wiedzy