fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kremy nawilżające mogą szkodzić

Kilka popularnych kremów do nawilżania może stymulować powstawanie nowotworów skóry – wykazali naukowcy z USA w badaniach na myszach. Pracę na ten temat opublikowano właśnie na łamach pisma „Journal of Investigative Dermatology”.

Pomimo że mysia skóra znacząco różni się od ludzkiej, autorzy pracy przekonują, że ich badania pomogą zrozumieć podłoże niektórych rodzajów raka skóry.

Allan Conney wraz z kolegami Rutgers University badali specjalny szczep myszy pozbawionych włosów (sierści) pod kątem wpływu promieniowania UV na ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Myszy poddawano działaniu promieniowania UV (które miało w warunkach doświadczalnych zastępować słońce), a następnie smarowano je jednym z czterech rodzajów kremów nawilżających.

Okazało się, że zwierzęta, u których zastosowano środki nawilżające skórę częściej chorowały na raka skóry, niż myszy których nie smarowano kremami.

Następnie naukowcy pozbawili środki nawilżające kilku podejrzanych o działanie kancerogenne składników i powtórzyli doświadczenie. Nowy preparat nie zwiększał zachorowalności na raka u myszy poddanych promieniowaniu UV.

Autorzy pracy podsumowując swoją pracę uspokajają, że mimo iż początkowo wyniki ich badań wydają się alarmujące, należy je teraz dokładnie sprawdzić na „ludzkiej skórze”.

 

źródło: PAP