fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
06 Kwiecień, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kriolipoliza – warto czy nie warto?

Dla doskonałego wyglądu klienci dadzą się poparzyć i…zamrozić. Kontrolowane oparzenie skóry to oczywiście aplikacja wysokich stężeń kwasów natomiast zamrożenie – kriolipoliza. Skoncentrujmy się na tej drugiej. Czy faktycznie jest to bezpieczna metoda w walce z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej?

O kriolipolizie słów kilka…

Koncepcja narodziła się w Stanach zjednoczonych, gdzie dwóch lekarzy dr med. Dieter Menstein oraz dr med. Rox Anderson udowodniło, że podskórne komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na działanie zimna niż otaczające tkanki. Lekarze wykazali, że miejscowe i w pełni kontrolowane wychładzanie tkanek może indukować rozpad komórek tłuszczowych.

Lipidy, które trwa ok. godziny. Dochodzą z rozpadu tych komórek są transportowane przez układ limfatyczny. 

Jak przebiega zabieg?

Zabieg t skóry zostaje przyłożona specjalna głowica, która wykorzystując zjawisko próżni, zasysa skórę. Czujniki wbudowane w kielich mają możliwość stałego monitorowania chłodzenia. Zamrożone komórki ulegają stopniowej degradacji, a dzięki temu ilość niechcianej tkanki tłuszczowej zmniejsza się. 

Rezultaty są, ale….trzeba na nie troszkę poczekać. Klienci niechętnie podchodzą do zabiegów, które nie dają efektów na „już”. W przypadku kriolipolizy trzeba na nie poczekać ok. 4 miesięcy, tyle organizm potrzebuje, aby wyeliminować obumarłe komórki tłuszczowe.

Dla kogo taki zabieg?

z pewnością nie dla ludzi, których BMI stanowczo wykracza poza normy. Mówimy tutaj raczej o wyrzeźbieniu sylwetki, albo pozbyciu się niechcianego „drugiego podbródka”, aniżeli o spalaniu tłuszczy zgromadzonych przez długie lata. 

Czy faktycznie bezpieczny?

Specjaliści są troszkę zaniepokojeni czy organizm w pełni sprawnie pozbywa się zamrożonych komórek tłuszczowych i czy nie jest to zbyt duże obciążenie dla wątroby. Najnowsze badania opublikowane w Aesthetic Surgery dowodzą, że jest to zabieg wyjątkowo bezpieczny.

Dane z 2729 zabiegów, w których wzięło udział 528 pacjentów (76% kobiet i 24% mężczyzn) wskazują, że nie zaobserwowano istotnych zagrożeń dla zdrowia. Jedynie w trzech przypadkach zaobserwowano niewielkie objawy bólowe, które minęły w ciągu kilku dni od wykonania zabiegu. Kriolipoliza jest bezbolesna i dobrze tolerowana przez pacjentów, a jej efekty autorzy badania uznali za satysfakcjonujące.

Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy jednak w stanie ocenić długoterminowych skutków kriolipolizy, gdyż sama metoda dosyć krótko istnieje na rynku kosmetycznym.