fbpx
11 Sierpień, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Krok bliżej do zachowania młodego wyglądu skóry

Wraz z wiekiem nasza skóra staje się coraz cieńsza, pozbawiona elastyczności, ma tendencje do przesuszania, co w konsekwencji prowadzi do powstawania na niej licznych zmarszczek. Zrozumienie dlaczego i w jaki sposób skóra starzeje się jest pierwszym i najważniejszym krokiem do spowalniania skutków tego procesu.

Międzynarodowy zespół naukowców z Agency for Science, Technology and Research (A * STAR)  z Institute of Medical Biology (IMB) odkrył nową mutacje białka, które powoduje rzadki rodzaj przedwczesnego starzenia się skóry. Odkrycie to rzuca światło na mechanizmy leżące u podstaw starzenia i może doprowadzić nas krok bliżej do utrzymania młodego wyglądu skóry.

Zadano próbki DNA pacjentów z podejrzeniem De Barsy Syndrome (DBS), należącym do grupy rzadkich chorób tkanki łącznej, określanych jako zespoły wiotkiej skóry (CL), w których skóra pozbawiona jest elastyczności, luźna i obwisła.

Poprzednie badanie przeprowadzone w 2009 roku wykazało, że mutacja genu PYCR1 była przyczyną DBS, przez co gen ten stał się głównym celem zabiegów przeciwzmarszczkowych dla typowych schorzeń związanych ze starzeniem się. Intrygujące jest to, że w przypadku tych pacjentów wykazujących objawy DBS nie wykazano żadnych mutacji tego genu, co sugeruje, że odpowiedzialne są inne geny. Stwierdzono jednak unikalną mutację w enzymie P5CS, która wpływa jedynie na reszty argininy (Arg138), co było przyczyną obserwowanych objawów i przedwcześnie starczego wyglądu. Dzięki temu odkryciu naukowcy mogą teraz rozwijać działania mające na celu przeciwdziałanie mutacjom P5CS, a tym samym przynieść nadzieję na odzyskanie elastyczności skóry.

Dodatkowo wykazano, że ta szczególna odmiana CL, łagodniejsza od De Barsy Syndrome jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący i istnieje 50 % prawdopodobieństwo jej wystąpienia, w porównaniu z dziedziczonym autosomalnie recesywnie DBS, gdzie szanse zachorowania wynoszą tylko 25%. Doniesienia te z pewnością poprawią diagnostykę i leczenie genetycznych chorób skóry.

Starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek jest również istotnym aspektem ogólnego starzenia się organizmu człowieka, a takie spostrzeżenia mogą zwiększyć naszą kontrolę nad mechanizmami starzeniowymi, w szczególności do rozwiązania kwestii globalnego starzenia się społeczeństwa.

Ponadto, obszar tych badań wydaje się bardzo interesujący dla producentów produktów do pielęgnacji skóry, a opisywane odkrycia wskazują nowy cel dla zabiegów przeciwdziałających powstawaniu zmarszczek i poprawiających samoodnowę skóry.

Jeden z głównych autorów badania Dr Bruno Reversade powiedział: „Teraz jesteśmy pewni, że mechanizmy starzenia się skóry znajdują się pod kontrolą metabolizmu proliny, w który zaangażowany jest zarówno PYCR1, jak i P5CS. Naszym kolejnym wyzwaniem jest to, aby dowiedzieć się czy te dwa enzymy okażą się przydatne do opracowania aktywnych związków spowalniających efekty starzenia.

Patrząc na te rzadkie zaburzenia udało nam się zidentyfikować kluczowe białka w normalnym starzeniu się skóry. Odkrycie to otwiera nowe możliwości w dziedzinie badań nad starzeniem się skóry, z istotnymi konsekwencjami klinicznymi. Będziemy kontynuować badania rzadkich chorób z dwoma celami: zmiany życia pacjentów z tymi zaburzeniami i poprawy naukowego wyjaśnienia powszechnie występujących chorób, aby pomóc ogółowi społeczeństwa”, jak dodaje Profesor Birgit Lane, dyrektor wykonawczy IMB.

 

Źródło: American Journal of Human Genetics