fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

praca_w_wigilie.jpg

Kto nie pracuje w Wigilię?

{jathumbnail off}Pisaliśmy ostatnio o problemie, z którym musi zmierzyć się wielu właścicieli gabinetów kosmetycznych i kosmetologicznych. Zobaczmy jak przedstawia się kwestia pracy w Wigilię w innych europejskich krajach.

W naszym kraju Wigilia Świąt Bożego Narodzenianie figuruje na liście dni wolnych od pracy. Niektórzy Polacy biorą w ten dzień urlop, inni korzystają z dobrej woli pracodawcy i wychodzą do domu o kilka godzin wcześniej. W Europie są jednak kraje, w których już 24 grudnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Są to Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Węgry, Łotwa oraz Słowacja.

praca_w_wigilie.jpg

Źródło: rynekpracy.pl na podstawie Eurostat

W okresie świąteczno-noworocznym Polakom przysługują łącznie 3 dni wolne od pracy (Boże Narodzenie, drugi dzień świąt Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok). Dla porównania Cypryjczycy, Finowie, Łotysze czy Słowacywypoczywają aż 5 dni. Z drugiej strony w Niemczechświęta oznaczają zaledwie dwudniową „labę”. Podobnie jest na Malcie czy w Portugalii. Wydawałoby się, że najgorzej pod tym względem wypadają Brytyjczycy. W analizowanym okresie mieszkańcy Wysp mają do dyspozycji tylko jeden dzień ustawowo wolny od pracy. W zamian za to odpoczywają jednak 27 oraz 28 grudnia (odpowiednio Boże Narodzenie oraz drugi dzień świąt Bożego Narodzenia – tzw. Boxing Day).

Redakcja portalu
rynekpracy.pl