fbpx
11 Sierpień, 2020
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kwas azelainowy

Pojawił się na rynku kosmetycznym jako substytut kwasu migdałowego i glikolowego. Kwas azelainowy ze względu na swoje szerokie spektrum działania znalazł zastosowanie w leczeniu problemów skóry trądzikowej, atopowej, łuszczycowej, tej skłonnej do rumienia oraz z tendencją do zapalenia mieszków włosowych.

Działanie kwasu azelainowego

Wykazuje działanie przeciwbakteryjne zarówno dla bakterii tlenowych jak i beztlenowych, ponadto działa przeciwzapalne powstrzymując wolne rodniki. Sprawdza się w leczeniu trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego. Przeciwdziała rozkładowi łoju i lipidów na składniki drażniące i nasilające zmiany trądzikowe. Zapobiega powstawaniu zaskórników poprzez wpływ na proces końcowej keratynizacji mieszków włosowych. Hamując tyrozynazę uniemożliwia powstawanie przebarwień, ponadto blokuje aktywność nadaktywnych melanocytów. Redukuje przebarwienia po trądziku sterydowym, polekowym, młodzieńczym, kosmetycznym, a także opryszczce.

Zastosowanie

Kwas azelainowy znalazł zastosowanie w leczeniu trądziku pospolitego. Dużym atutem omawianej substancji jest jej potrójna aktywność, czyli działanie przeciwzaskórnikowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo dzięki właściwościom wybielającym i zdolności hamowania tyrozynazy doskonale sprawdza się w leczeniu przebarwień skóry, głównie ostudy i przebarwień pozapalnych. Kwas azelainowy stosowany jest w leczeniu zapalnego i niezapalnego trądziku różowatego oraz w kuracjach skóry atopowej, skłonnej do podrażnień. Ponadto w leczeniu skóry skłonnej do rumienia, wrażliwej i płytko unaczynionej, a także w kuracji skóry łuszczycowej i ze skłonnością do zapalenia mieszków włosowych.

Wskazania do zabiegu

Przede wszystkim stosowanie kwasu azelainowego zaleca się przy zapalnym i niezapalny trądziku pospolitym oraz różowatym, łuszczycy, jak również zapaleniu mieszków włosowych. Rekomendowany jest dla cer naczyniowych, wrażliwych i tych skłonnych do rumienia. Znajdzie swoje zastosowanie przy melasmie, ostudzie i inne plamach barwnikowych oraz przebarwieniach pozapalnych.

Efekty stosowania kwasu azelainowego

Rezultatem skorzystania z możliwości omawianego kwasu jest zmniejszenie wydzielania sebum przez gruczoły łojowe, stąd bardziej matowa i gładka skóra o wyrównanym kolorycie i strukturze. Trzeba wspomnieć, że stan skóry trądzikowej ulega znacznej poprawie, następuje zmniejszenie porów, redukcja trądziku oraz likwidacja zaskórników. W przypadku skóry naczyniowej zaobserwować możemy eliminację rumienia i grudek. Nie można zapominać o fakcie, że kwas azelainowy wpływa na redukcję przebarwień i blizn potrądzikowych oraz regeneruje i odmładza cery wrażliwe i delikatne (peeling doskonały dla cery nietolerującej kwasu glikolowego lub migdałowego).

Stosowanie

Nie ma przeciwwskazań, aby zabieg ten być stosowany przez cały rok, czyli również latem. W celu uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie serii 6-12 zabiegów przeprowadzanych w odstępach dwóch tygodni, ale dla poprawienia wyglądu skóry może być on stosowany jako kuracja jednorazowa. Warto wiedzieć, że jest przeznaczony również dla kobiet w ciąży, a po zastosowaniu kwasu azelainowego u pacjentek czasem pojawia się rumień, świąd, pieczenie czy złuszczanie skóry.