fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Kwas hialuronowy i jego wędrówka…

Najnowsze badania donoszą, że doustna suplementacja kwasem hialuronowym jest skuteczna tylko w niewielkim stopniu. Międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że do skóry i tkanek łącznych dociera ok 4-13% kwasu hialurnowego dostarczanego wraz z nutrikosmetykami.

Pracownicy naukowi przeprowadzający badania poinformowali, że pomimo częstego wykorzystania kwasu hialurnowego w suplementach diety, do tej pory nie został opracowany żaden raport dokumentujący zasadność takiego wykorzystania tego związku.

Zespół naukowców wykorzystał znakowany radioaktywnie wysokocząsteczkowy kwas hialurnowy. Oznaczony związek podano doustnie szczurom oraz psom rasy beagle, a następnie śledzono jego dystrybucję w organizmie.

Doświadczenia na szczurach wykazały, że kwas hialuronowy przyjmowany doustnie w 87-96 % jest wydalany z kałem. Jednak pozostała część związku została wykryta w tkankach po 15min. Odczyt prmieniotwórczy z tkanek można było odczytać przez 48 godzin.

– Uzyskane badania pozwalają na stwierdzenie, że kwas hialurnowy posiada powinowadztwo do tkanek łącznych. Wywnioskowano to na podstawie odczytu promieniotwórczego z tkanek. – napisał zespół naukowców.

Wyniki eksperymentu sugerują, że zdecydowana większość kwasu hialuronowego podanego doustnie jest wydalana z pożywieniem, a niewielka część przenika do krążenia ogólnego i asymiluje do tkanek.

Badania zostały przeprowadzone pod kierownictwem Aleksandra Schauss z amerykańskiego Instytutu Biosocial i Medical Research w Waszyngtonie, we współpracy z naukowcami z Hungary’s ? Fodor Jozsef ? National Center of Health, FenChem Biotek, i Salt Lake City-based Schiff