fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
31 Marzec, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ładnym łatwiej…

Już pisaliśmy o zabiegach, na które decydują się kobiety w obawie o utratę pracy. Skusiliśmy się o stwierdzenie, że piękniejsze mają łatwiej. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym w Michigan, ładniejsi ludzie mają łatwiej już od…..przedszkola

W badaniach przeprowadzonych w jednej z firm na Środkowym Wschodzie Stanów Zjednoczonych wzięło udział 114 pracowników. Wypełnili oni ankietę, która stanowiła pytanie o to, jak często są poniżani i obrażani przez swoich współpracowników. Następnie wszystkich uczestników badania sfotografowano. Zdjęcia oceniała niezwiązana z nimi grupa osób. 

Wyniki były zaskakujące. Otóż ludzie oceniani jako mniej atrakcyjni wyznali w ankietach, że dosyć często są obrażani przez współpracowników. Według badań, czynnikami, które wpływają na nasz stosunek do współpracowników, są wiek, płeć czy długość współpracy, ale żaden z nich nie nie jest tak istotny jak atrakcyjność.

Jak tłumaczy psycholog dr Lucyna Kirwil, przychylność do ludzi bardziej atrakcyjnych jest zaznaczona już u dzieci w wieku przedszkolnym. – Badania przeprowadzone pół wieku temu wykazały, że przedszkolaki chętniej wybierały sobie do zabawy dzieci o regularnych rysach twarzy, czyli w myśl kryteriów estetycznych dzieci ładne. Możliwego wyjaśnienia tej preferencji dostarcza m.in. teoria psychoewolucyjna. Według tej teorii dbamy o rozprzestrzenianie własnych genów. Mamy zakodowane, że osoby, które są ładne, mają symetryczną twarz i proporcjonalną budowę ciała, są lepszymi kandydatami do spłodzenia i wychowania potomstwa – mówi dr Kirwil.

Inne wyjaśnienie wiąże preferowanie atrakcyjności fizycznej z niższymi kosztami interpretacji obiektów ładnych. Wolimy ładne obiekty, bo są zrównoważone i nie odbiegają od normy, a więc wymagają od nas mniej wysiłku umysłowego, kiedy je rozpoznajemy.