fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Laptop na kolanach = ryzyko odbarwień skóry!

Jeśli właśnie siedzisz z laptopem na kolanach, możesz nabawić się poważnych odbarwień – ostrzegają naukowcy z University Hospital Basel.

Szwajcarscy badacze stwierdzili, że przewlekłe narażenie skóry na podwyższoną temperaturę emitowaną przez pracującego notebooka, może przyczynić się do powstania rozległych odbarwień, a w skrajnych przypadkach nawet do zainicjowania procesu nowotworowego.

Praca z laptopem na kolanach pozornie nie wydaje się być niebezpieczna. Takie podejście większości z nas wynika z faktu, że przenośne komputery nie rozgrzewają się na tyle mocno, żeby od razu powodować poparzenia. Przewlekłe obcowanie z temperaturą ok. 50oC przez kilka godzin dziennie, może jednak doprowadzić do powstawania nieodwracalnych zmian w strukturze skóry.

Tak właśnie stało się w przypadku 12-latka, który po kilku miesiącach regularnego trzymania notebooka na kolanach nabawił się odbarwienia przypominającego wzorem gąbkę. To tylko jeden z kilkunastu takich przypadków, jakie zaobserwowano w ostatnim czasie.

Badacze na razie są ostrożni i nie wysnuwają daleko idących wniosków, co do konieczności rezygnacji z tej formy używania komputera, ale warto zastanowić się nad zakupem solidnego biurka, chociażby po to, żeby uprzyjemnić życie naszemu zmęczonemu ciągłym garbieniem się kręgosłupowi.

Źródło: PAP Life