fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
8 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Laser wykrywający deformację krwinek

Choroby związane z krwią już wkrótce mogą być błyskawicznie diagnozowane. Jak to możliwe? Pomoże w tym laser wykrywający deformację krwinek.

Jak doskonale wiadomo czerwone krwinki są zwykle w kształcie dysku, ale co już mniej oczywiste wybrane schorzenia mogą zmieniać ich formę. Taka sytuacja następuje przy malarii czy niedokrwistości sierpowatokrwinkowej.

Opierając się na tej wiedzy Eric Strohm z Ryerson University w kanadyjskim Toronto przeprowadził diagnozę. W eksperymencie wykorzystał laser, którego światło podgrzewało hemoglobinę w krwince bez zmieniania temperatury jej otoczenia. W konsekwencji ciśnienie wewnętrzne w krwince produkowało fale, które mogły być odczytywane jako dźwięki i informowały o kształcie krwinki.

Badacze wypróbowali opisaną technologię na próbkach świeżej krwi oraz tych zawierających zdeformowane krwinki, by przekonać się, że wystarczy kilka sekund by otrzymać wynik. Jak sami przyznają w technice można wykorzystać zaledwie 21 komórek, przeprowadzić kilkusekundowe pomiary i z łatwością rozróżni się krwinki zmienione od prawidłowych.

W czym pomogłaby opisane technika? Przede wszystkim w diagnostyce, ale dodatkowo przyspieszyłaby same transfuzje.

Źródło: IAR / NewScientist