fbpx
26 Styczeń, 2020
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Lasery w kosmetologii – zmiany barwnikowe-tatuaże

W tym artykule zajmiemy się wykorzystaniem laserów w usuwaniu zmian barwnikowych, a ściślej pisząc – tatuaży. Czy jest to trudny zabieg? Odpowiedź w artykule.

Lato w pełni, z pewnością wiele osób ulegnie pokusie nadania skórze wyrazistości w postaci ciekawego napisu lub tajemniczego znaku graficznego. Miłość do tatuażu bardzo często wygasa i uwielbiana „dziara” może okazać się olbrzymim problemem.

Problemem jest taki, ze osoby, które decydują się na tatuaż zapominają, że pozostaje on do końca życia. Z czasem trochę blednie i rozciąga się, ale niewątpliwie będzie zawsze widoczny.

Najtrudniejsze do usunięcia są profesjonalne tatuaże, które wykonane są przy pomocy różnobarwnych tuszów na różnych głębokościach skóry właściwej. Zazwyczaj poleca się przeprowadzenie kilku zabiegów w odstępach co 4-6 tygodni. Najciekawsze jest jednak to, że liczba tych zabiegów może się zwiększyć nawet do 25.

Najtrudniej i z największą dozą ostrożności powinno się przeprowadzać tatuaż u osób z opalenizną lub IV – VI stopniem w skali Fitzpatricka. U tego typu pacjentów może dojść do przejściowych lub trwałych przebarwień związanych z absorpcją energii przez melaninę zawartą w skórze.Najlepsze efekty osiąga się u osób z I lub II stopniem skali Fitzpatricka, u których tatuaż wykonano przed upływem roku, niebieskim lub czarnym tuszem.

Jak przebiega proces usuwania tatuażu?

Podczas usuwania wykreowanych przez tatuażystę grafik, chromoforem docelowym są drobne cząstki tuszu, które znajdują się wewnątrz makrofagów lub rozprzestrzenione są pozakomówkowo w obrębie skóry właściwej.

Energia wiązki laserowej powoduje, że cząstki tuszu jakby eksplodują, rozpadając się na mniejsze, które mogą być usunięte przez makrofagi. I tutaj trzeba się zastanowić nad tym jak rozbić tusz nie oddziałując negatywnie na melaninę. Otóż najważniejszy jest czas impulsu, który powinien być jak najkrótszy.

Obecnie uważa się, że najlepszymi laserami do usuwania tatuaży są modele Q-switched emitujące impulsy świetlne i czasie wynoszącym nanosekundy. W Kejto możecie tutaj przeczytać o dobrym urządzeniu służącym do usuwania tatuaży.

Nową klasą metod w usuwaniu tatuaży jest również frakcjonowana fototermoliza, która polega na tworzeniu mikrourazów termicznych w celu przebudowy skóry właściwej. Urządzenia emitują energię w postaci mikroskopijnego wzoru z pozostawieniem obszaru skóry, który nie jest poddany zabiegowu, Strefy skóry, na które oddziaływała energia służą jako źródło komórek, od których rozpoczyna się proces regeneracji. 

Zanim przystąpicie do żmudnego i zazwyczaj bolesnego usuwania zmian, poinformujcie klienta o cierpliwości, która niewątpliwie będzie niezbędna.