fbpx
11 Sierpień, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Lek na otyłość?

Biorąc pod uwagę dzisiejszą globalną epidemie otyłości i zespołu metabolicznego, zdolność do spalania kalorii, bez zmiany poziomu aktywności fizycznej będzie miała wielką wartość terapeutyczną. Zwiększenie wydatku energetycznego poprzez brązowienie białego tłuszczu może okazać się obiecującą alternatywą leczenia powikłań związanych z otyłością i siedzącym trybem życia.

Wcześniejsze badania wykazały, że choć w niewielkiej ilości, ludzie posiadają brązowy tłuszcz, a kiedy „włączymy” go możemy zwiększyć tempo przemiany materii, a jednocześnie obniżyć poziom glukozy we krwi. Badania przeprowadzone przez naukowców z The University of Texas Medical Branch w Galveston pokazują, że u ludzi biały tłuszcz może przekształcić się w formę przypominającą tłuszcz brązowy. Jednak, aby tak się stało potrzebny jest poważny i długotrwały stres wyzwalający uwalnianie adrenaliny.

Trauma po poparzeniu reprezentuje unikalny model ostrego i przewlekłego stresu, gdzie uwalnianie adrenaliny jest znacznie zwiększone przez kilka tygodni po urazie. Naukowcy wykorzystali ten „model stresu” do zbadania swojej hipotezy, że podobnie jak w modelach zwierzęcych, tak i u człowieka biały tłuszcz może przekształcić się w brunatną tkankę tłuszczową. Przebadano 72 pacjentów, którzy doznali poważnych poparzeń ok. 50% ciała. 19 zdrowych osób służyło jako grupa porównawcza. Próbki białego tłuszczu pobrano z poparzonych pacjentów w różnych punktach czasowych po urazie. Mierzone były metabolizm próbek tłuszczu, układ komórek tłuszczowych i spoczynkowe tempo metabolizmu badanych.

Brązowe komórki tłuszczowe w porównaniu z białą tkanką tłuszczową są unikalne pod względem genów, struktury i funkcji.  Brunatne adipocyty są mniejsze niż białe i mają większą liczbę mitochondriów i i wytwarzają białko zwane UCP1 lub niezwiązane białko 1. Adrenalina włącza UCP1, co sprawia, że mitochondria spalają kalorie bez żadnej energii chemicznej.

Badacze u pacjentów po oparzeniach zauważyli stopniową w czasie zmianę cech molekularnych i funkcjonalnych białego tłuszczu obrazującą się fenotypowo bardziej jako brązowa tkanka tłuszczowa, co sugeruje postępujące brązowienie białych komórek tłuszczowych w odpowiedzi na oparzenia.

Naukowcy twierdzą, że ich badanie dowodzi prawidłowości hipotezy, że brązowienie białego tłuszczu jest możliwe u ludzi. Kolejnym krokiem będzie określenie mechanizmów leżących u podstaw tego zjawiska i opracowanie leków, które naśladują działanie wywołane oparzeniami, powiedział główny autor badania Labros Sidossis.

Źródło: UTMB