fbpx
05 Lipiec, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Lek na stawy pobudza porost włosów

Coraz więcej, nawet młodych osób, cierpi z powodu łysienia, a koncerny farmaceutyczne prześcigają się w wynalezieniu cudownego środka na odrost włosów.

Niedawno odkryto, że lek, który jest stosowany na reumatoidalne zapalenie stawów (tofacitinib) pobudza mieszki włosowe do wzrostu włosa.

U 25 latka ze zdiagnozowanym łysieniem całkowitym doszło do całkowitego odrostu włosów na głowie, również brwi i rzęst oraz na ciele i w dołach pachowych.

Dr Brett A. King z Uniwersytetu Yale podkreśla: To duży krok w leczeniu pacjentów z tym schorzeniem. […] Przewidzieliśmy nasz sukces, bazując na obecnym rozumieniu choroby i działania leku. Sądzimy, że identyczne rezultaty wystąpią u innych pacjentów; planujemy to sprawdzić.

U 25-latka zdiagnozowano wcześniej zarówno łysienie całkowite, jak i łuszczycę plackowatą. Włosy występowały u niego wyłącznie wokół wykwitów łuszczycowych na głowie. Na Oddział Dermatologii Yale mężczyzna trafił na leczenie łuszczycy, drugą z jednostek się nigdy nie zajmowano. King miał nadzieję, że za pomocą tofacitinibu uda się rozwiązać oba problemy (za jego pomocą skutecznie leczono łuszczycę u ludzi i odwracano łysienie plackowate u myszy).

Po 2 miesiącach podawania 10 mg tofacitinibu dziennie odnotowano pewną poprawę w zakresie łuszczycy, a na głowie i twarzy po raz pierwszy od 7 lat pojawiły się włosy. Po kolejnych 3 miesiącach terapii z dawką 15 mg tofacitinibu dziennie włosy na głowie całkowicie odrosły, pacjent miał też dobrze widoczne brwi, rzęsy oraz włosy pod pachami i na ciele.

Do 8. miesiąca nastąpił kompletny odrost włosów. Pacjent nie wspominał o skutkach ubocznych, nie zauważyliśmy też nieprawidłowości w testach laboratoryjnych – podkreśla dr Brittany G. Craiglow, współautorka artykułu z Journal of Investigative Dermatology.