fbpx
24 Sierpień, 2019
Warszawa
28 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Lek przedłużający rzęsy

Amerykańska firma farmaceutyczna Allergan planuje w tym miesiącu wprowadzić Latisse – pierwszy zatwierdzony przez państwo lek na receptę, który ma pobudzać wzrost dłuższych, bardziej gęstych rzęs. Będzie on miał taki sam skład jak inny preparat Allerganu – krople do oczu o nazwie Lumigan, zawierające substancję leczniczą bimatoprost i stosowane w terapii jaskry.

W badaniach klinicznych, w których ponad 1800 pacjentów było leczonych preparatem Lumigan, najczęściej zgłaszanym działaniem niepożądanym związanym z leczeniem był nadmierny wzrost rzęs ? do 45 % pacjentów w pierwszym roku. Później częstość stwierdzania nowych przypadków spadała do 7 % w drugim roku oraz 2 % w trzecim roku stosowania preparatu.

Właśnie ze względu na to niepożądane wydłużenie i pogrubienie rzęs, producent zaplanował wykorzystanie substancji w medycynie estetycznej.

Mimo że historia stosowania Lumiganu wskazuje, iż jest to bezpieczny lek na jaskrę, to jednak klienci nabywający preparat ze względów kosmetycznych mogą czasami doświadczać innych działań niepożądanych bimatoprostu, takich jak przekrwienie spojówek, świąd oczu oraz zmiany w pigmentacji tęczówki.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości Allergan przeprowadził wieloośrodkowe badania kliniczne, w których wzięło udział 278 ochotniczek. Punktem końcowym badania było osiągnięcie co najmniej jednego punktu w czterostopniowej skali oceny rzęs (ang. Global Eyelash Assessment – GEA scale).

Po 16 tygodniach badań preparat Latisse był statystycznie skuteczniejszy od placebo – 78 % pacjentek wykazywało wzrost w skali GEA o co najmniej jeden stopień, w porównaniu do 18 % z grupy placebo. W testach rzęsy wydłużyły się średnio o 25 %, stały się o 106 % gęstsze i o 18 % ciemniejsze. I choć, zgodnie z danymi Allerganu, 3,6 % pacjentek doznało swędzenia i zaczerwienienia oczu, to żadnej nie zmienił się ich kolor.

Dr Harry A.Quigley, okulista z Johns Hopkins School of Medicine uważa jednak, że dostępne dane na temat preparatu Latisse dotyczą zbyt krótkiego okresu i zbyt małej grupy pacjentów, by można było wyciągać wnioski na temat jego skutków ubocznych.

David E. I. Pyott, dyrektor naczelny firmy Allergan zapewnia z kolei, że aplikowana dzienna dawka Latisse zawiera tylko 5 % dawki przepisywanej pacjentom z jaskrą. Poza tym lek ma być oszczędnie aplikowany u podstawy rzęs, a nie zakraplany do samego oka, stąd bardzo mało prawdopodobne jest, aby Latisse powodował ciemnienie tęczówki.

Jak informowaliśmy już na łamach Serwisu, wyniki przeprowadzonego badania klinicznego zostały skontrolowane przez FDA (Agencja ds. Leków i Żywności), która w drugiej połowie grudnia 2008 zaaprobowała lek ze wskazaniem do leczenia hipotrychozy rzęs, zwiększając ich ilość, długość, grubość oraz przyciemniając ich kolor. Roztwór Latisse należy stosować na końce powiek w miejscu wyrastania rzęs jeden raz dziennie na noc.

Analitycy finansowi przewidują, że w świecie, w którym ludzie wydają rocznie około 5 mld dolarów na tusze do rzęs, Latisse może być największym hitem w medycynie estetycznej od czasów Botoksu, a w dłuższej perspektywie sprzedaż Latisse na świecie może przekroczyć 500 mln dolarów, gdyż wiele kobiet bez mrugnięcia oka wyda 120 dolarów za miesięczny 3-mililitrowy zapas leku.

Niektóre kobiety, które już wypróbowały Latisse przyznają, że są jego fankami. ?Ludzie pytają mnie „Nosisz sztuczne rzęsy?” – mówi Cindy Ross, wiceprezes ds. sprzedaży w firmie farmaceutycznej Young Pharmaceuticals , która brała udział w testach klinicznych Latisse. Ross przyznaje, że efekt jego działania spodobał jej się tak bardzo, iż lekarz musiał przepisać jej lek na jaskrę, by stosowała go na rzęsy zanim Latisse będzie dostępny na rynku. – „Nie przerwałam terapii „- mówi Ross. – „Znalazłam sposób, żeby go zdobyć”.

Firma planuje wypromować Latisse wśród lekarzy trudniących się medycyną kosmetyczną, jak dermatolodzy, gdyż lek będzie dostępny wyłącznie na receptę. Allergan zastanawia się również czy Latisse może być stosowany do pobudzenia wzrostu włosów w innych miejscach ciała, bowiem dla wielu kobiet brwi są tak samo ważne jak rzęsy.