fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry

Lekarstwo na blizny i zmarszczki?

Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, New York University i innych, opublikował swoje spostrzeżenia dotyczące potencjału miofibroblastów, co daje nowe możliwości uzdrawiania uszkodzonej skóry bez bliznowacenia.

Manipulacja komórkowa

Poprzez zmianę miofibroblastów, które zwykle przekształcają się w blizny, naukowcy zapoczątkowali łańcuch zdarzeń doprowadzających do regeneracji komórek tłuszczowych i ostatecznie ‘normalniej’, nieuszkodzonej skóry.

Badacze tłumaczą, że zasadniczo mogą manipulować procesem gojenia się ran w taki sposób by prowadził do regeneracji skóry zamiast powstania blizny. Sekretem jest regeneracja w pierwszej kolejności mieszków włosowych. Następnie w odpowiedzi na sygnały z mieszków dochodzi do regeneracji adipocytów.

Miofibroblasty uważano zazwyczaj za niezdolne do przekształcania się w inne typy komórek. Badania te pokazują jednak, że istnieje możliwość wpływania na te komórki tak, aby mogły być skutecznie i trwale przekształcone do adipocyców. Dowodem na to jest odkrycie przez naukowców białka morfogenetycznego kości będącego czynnikiem, który przesyła informację z włosów do miofibroblastów, aby przekształciły się w komórki tłuszczowe. Badacze odnaleźli ten sygnalizator zarówno dla myszy, jak i komórek ludzkich keloidów.

Badacze doszukują się możliwości wykorzystania wyników ich badań w wielu zastosowaniach, gdzie istotną rolę odgrywa utrata adipocytów. Należą do nich: leczenie ran, HIV, a także wynikające z wieku głębokie zmarszczki.

Nasze odkrycia mogą potencjalnie przenieść nas w stronę nowej strategii regeneracji adipocytów w pokrytej zmarszczkami skórze, co może doprowadzić nas do zupełnie nowych zabiegów anti-aging„, jak wyjaśnia George Cotsarelis, główny badacz z Uniwersytetu w Pensylwanii.

Reviews
5
Speed
Quality
Price
Friendly
Summary

Eu solet iudico suavitate sit. Eam eu dicant epicuri volutpat. Illud decore eam ea, ad vim solum urbanitas. Eos feugait intellegat interesset ut, mediocrem voluptatum eum ad, at graecis copiosae patrioque visore eam ea, ad vim solum urbanita.