fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
28 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Lipidowe cząsteczki sygnałowe mogą działać przeciwstarzeniowo

Według koreańskich naukowców lipidowe cząsteczki sygnałowe obecne w skórze mogą wywierać wpływ przeciwstarzeniowy.

Badania opublikowane w The Journal of Dermatological Science dostarczają informacji o wpływie K6PC-5 – aktywatora fosforanu sfingozyny (S1P) – cząsteczki odgrywającej główną rolę w regulacji proliferacji i różnicowaniu komórek.

Według grupy badaczy pod kierownictwem Seung Hun Lee z Yonsei Uniwersity College of Medicine w Seulu, nikt z naukowców nie zbadal jeszcze ekspresji S1P na starzenie się skóry pod wpływem działania K6PC-5.

Proliferacja skórnych fibroblastów

Hun Lee i zespół naukowców jako pierwsi wykonali doświadczenia in vitro badające wpływ K6PC-5 na skórne fibloblasty. Badania dowiodły, że aktywator K6PC-5 wpływa na proliferację fibloblastów i stymuluje syntezę kolagenu.

W celu wykazania, że K6PC-5 oddziaływuje poprzez aktywację S1P naukowcy zmierzyli wewnątrzkomówkowe stężenie Ca2+, które jak się okazalo uległo zwiększeniu.

Po wykonaniu badań in vitro badacze rozpoczęli doświadczenia na mysiej skórze. K6PC-5 było aplikowane w 1% stężeniu przez dwa tygodnie na skórze myszy liczących 14 miesięcy. Następnie porównano liczbę fibroblastów u myszy, które były traktowane K6PC-5 do fibroblastów myszy, które nie były poddane działaniu aktywatora.

Doświadczenie wykazało, że K6PC-5 wpływa na proliferację fibloblastów.

Zespół naukowców odnotował również korzyści ze stosowania K6PC-5 na zmarszczki wokół oczu, co daje nadzieję na zahamowanie starzenia się skóry.