fbpx
11 Lipiec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Liposomy nie przenikają w głąb skóry!

Liposomy są to małe kapsułki tłuszczu, które często dodaje się do produktów kosmetycznych. Według branży kosmetycznej liposomy są zdolne do przenoszenia substancji czynnych w głąb skóry, gdzie uwalniają składniki czynne, mające zmienić strukturę skóry przez odmłodzenie lub wygładzanie. 

Badania przeprowadzone przez University of Southern Denmark pokazują, że liposomy nie są zdolne przedostać się w głąb skóry, a w tym samym, nie są zdolne do przenoszenia substancji czynnych w jej głębsze struktury. „Wykazaliśmy, że liposomy zostają zniszczone zanim przedostaną się do skóry lub zaraz po tym. Kiedy liposom jest zniszczony, „wylewa” swój ładunek składników aktywnych. Liposomy nie są zatem skutecznymi nośnikami do transparu przezskórnego”– mówi profesor Luis Bagatolli z Membrane Biophysics and Biophotonics Group/MEMPHYS Center for Biomembrane Physics, Department of Biochemistry and Molecular Biology, University of Southern Denmark.

Naukowcy wykorzystali technikę RICS (Raster Imaging Correlation Spectroscopy), aby zbadać, jak liposomy oznaczone dwoma fluorescencyjnymi kolorami zachowują się, gdy są stosowane na skórę. „Skoordynowane ruchy dwóch kolorów powinny wykazać, że liposomy są nienaruszone, gdy dotrą do miejsca przeznaczenia pod skórą. Nie zaobserwowaliśmy zgodnych ruchów po aplikacji liposomów do skóry”– mówi Bagatolli.

Poprzednie badania wykonane innymi technikami dostarczyły kilku wskazówek, ale nie rozstrzygających dowodów, że liposomy są zdolne przenikać skórę. „Dlatego niektórzy badacze stwierdzili, że liposomy są skutecznymi nośnikami. Teraz po raz pierwszy, mają rozstrzygający dowód, że tak nie jest w ich przypadku „– wyjaśnia Luis Bagatolli.

Obecnie doradza nabywcom produktów kosmetycznych, aby nie ufali twierdzeniom, że liposomy przenoszą składniki aktywne w głąb skóry.

Profesor Bagatolli jest ekspertem z dziedziny błon biologicznych. „Ludzka skóra jest tak zaprojektowana, by unikać czynników zewnętrznych, próbujących wniknąć do ludzkiego ciała. Jest rzeczą naturalną, że zapobiega przedostawaniu się również liposomom– wyjaśnia badacz.

Źródło: MedicalNewsToday