fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Łuszczyca może sprzyjać cukrzycy

Pismo „Archives of Dermatology” poinformowało, że łuszczyca, częsta choroba skóry, wiąże się z podobnymi reakcjami zapalnymi, co należąca do chorób metabolicznych cukrzyca. Dlaczego to takie ważne?

 Co wiemy o łuszczycy?

To przewlekła i nieprzyjemna choroba. Na skórze chorego pojawiają się szpecące różowe i czerwone plamy, pokryte srebrzystymi, łatwo odrywającymi się łuseczkami. Zmiany te mogą pokrywać większą część ciała lub pojawiać się tylko w okolicach palców bądź nawet owłosionej skóry głowy. Nierzadko zmianom skórnym towarzyszy łuszczycowe zapalenie stawów.

Choroba potrafi bardzo skomplikować życie chorego, jest przyczyną problemów w życiu zawodowym i osobistym. Zaobserwowano również, że osoby cierpiące na łuszczycę trzykrotnie częściej popełniają samobójstwa. Najmniej przyjemna informacja to taka, że choroby tej nie można całkowicie wyleczyć. Co prawda istnieją terapie prowadzące do ustąpienia objawów, ale nigdy do totalnego jej pokonania

Jaki jest związek pomiędzy łuszczycą a cukrzycą?

Naukowcy z University of Pennsylvania wskazali porównując 108 132 pacjentów z łuszczycą oraz 430 716 bez niej, że u osób z łuszczycą o 46 proc. częściej rozwija się cukrzyca, a liczba związanych z tym czynnikiem ryzyka zachorowań na cukrzycę typu II wynosi w USA około 115 tys. rocznie.

Dlatego osoby chore na łuszczyce muszą wprowadzić w swoje codzienne życie zdrową, zbilansowaną dietę. Nie mogą zapomnieć o regularnych ćwiczeniach i częstych wizytach u lekarza. To w ich przypadku najlepsza droga, by zapobiec cukrzycy.

Musisz to wiedzieć!

Należy pamiętać, że w przebiegu łuszczycy podnosi się poziom trójglicerydów i glukozy. Podobnie jak cukrzyca, choroba ta wiąże się z reakcją zapalną. Wcześniejsze badania wskazywały, że u chorych na łuszczycę częściej dochodzi do udarów mózgu, zawałów serca, zgonów z przyczyn sercowo – naczyniowych oraz zaburzeń metabolicznych. To bardzo potrzeba wiedza dla każdego kosmetologa. O ile z łatwością jesteś w stanie rozpoznać objawy łuszczycy, o tyle, do tej pory nie mogłeś przestrzec swoich klientów przed powiązaniem tej choroby z cukrzycą. Wykorzystaj dobrze tą wiedzę!

Źródło:  Pap