fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Małe stopy = ładniejsza twarz?

Obecnie uważa się, że zadbane stopy są atrybutem nowoczesnej kobiety, z tego względu w gabinetach coraz częściej wykonywane są zabiegi poświęcone tej części ciała. Co ciekawsze z badań przeprowadzonych przez naukowców z Nowego Yorku wynika, że stopy mogą informować również o atrakcyjności kobiety. Czy to prawda?

Już od najdawniejszych czasów małe stopy były uważane za atrybut pięknej kobiety. Z tego też względu w dawnych Chinach kultywowano zabieg polegający na ich skróceniu. Kobieta, która miała owinięte stopy jedwabnym bandażem wyglądała na piękniejszą, a wielkość jej stóp nie przekraczały zazwyczaj 10 cm.

Obecnie trudno jest sobie wyobrazić kobietę o tak maleńkich stopach. Jednak, jak podkreśla Jeremy Atkinson, psycholog z University of Albany z Nowego Yorku, ich wielkość nadal ma znaczenie. wraz ze swoją koleżanką, Michelle Rowe, mierzył między innymi długość ręki, stopy, uda oraz szerokość bioder 60 studentek. Następnie wybrał po osiem kobiet z najwyższymi i najniższymi wartościami tych parametrów i za pomocą techniki morphingu „uśredniał” wygląd ich twarzy. Oceną atrakcyjności tak uzyskanych kobiecych twarzy zajęło się 77 heteroseksualnych studentów. Okazało się, że od 8 do 11 razy bardziej podobały się twarze studentek o małych stopach, dłuższych kościach udowych, węższych biodrach i ogólnie wyższych.

Zdaniem Atkinsona te cechy wydają się mężczyznom atrakcyjne, ponieważ wskazują, że dana kobieta nie chorowała w dzieciństwie. Stres i złe odżywianie w życiu płodowym oraz okresie dorastania mogą wpływać na poziom hormonów płciowych, powodując przedwczesne dojrzewanie, co wiąże się ze stosunkowo niskim wzrostem i tendencja do otyłości. Tymczasem kobiety, których dzieciństwo upłynęło w miarę beztrosko rosną dłużej, są wyższe i szczuplejsze, zaś ich twarz staje się bardziej stereotypowo kobieca, a przez to i atrakcyjniejsza.

Naukowcy zbadali także atrakcyjność i „męskość” 62 mężczyzn w ocenie 82 heteroseksualnych kobiet, dokonując morphingu ośmiu męskich twarzy wybranych podobnie jak wcześniej na podstawie 26 pomiarów części ciała. Rezultaty były mniej jednoznaczne – atrakcyjni okazali się zarówno panowie o długim torsie, jak i o szczupłych nadgarstkach. Niejednoznaczność wiąże się z tym, że duży, dominujący samiec chętnie zapewni dobre geny, ale najczęściej szybko znika i nie pomaga w wychowaniu potomstwa, podczas gdy romantyk o szczupłych nadgarstkach lepiej zadba o dzieci.

Warto jednak pamiętać, że nie rozmiar jest najważniejszy, ale wygląd zewnętrzny. Lato to okres, w którym szczególnie powinniśmy polecać klientom zabiegi pielęgnacyjne stóp. W okresie wakacyjnym można postawić na zabiegi odświeżające i chłodzące, które szybko przyniosą ukojenie obrzękniętym i zmęczonym stopom.

 

źródło: PAP