fbpx
24 Styczeń, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Czy mammografia 3D pomoże zmniejszyć liczbę biopsji?

Korzystanie z cyfrowej tomosyntezy piersi (DBT), znanej również jako mammografia 3-D, może znacznie zmniejszyć liczbę kobiet, które przechodzą biopsję piersi po nieprawidłowym mammogramie, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie Radiologii.

 

W przeciwieństwie do standardowego lub pełnego pola cyfrowego mammografii (FFDM), który przechwytuje dwa obrazy rentgenowskie piersi od góry do dołu i z boku na bok, DBT przechwytuje wiele obrazów z różnych kątów, które są syntetyzowane w 3-D przez komputer.

 

„Wąskie obrazy piersi podjęte DBT zmniejszają efekt nakładania się tkanek, co często prowadzi do niewykrytych nowotworów lub kobiet, które nie mają raka piersi są przywoływane do diagnostyki obrazowej”, powiedział główny badacz Nisha Sharma, M.B. ch. B., reżyser badań przesiewowych piersi i klinicznych prowadził do obrazowania piersi w Leeds Teaching Hospital NHS Trust, Szpital Seacroft, w Leeds, Anglia. „W naszym badaniu chcieliśmy określić wpływ DBT na wskaźnik biopsji wśród kobiet.”

 

Naukowcy czytają obrazy DBT porównując je do oryginalnych wyników przesiewowych FFDM w celu ustalenia, czy obrazy 3-D miałyby wpływ na zalecenie biopsji. Włączenie obrazowania DBT zmniejszyło liczbę biopsji wykonanych na kobietach przy jednoczesnym wykryciu 142 nowotworów-dla biopsji 36 procent, i łagodnej biopsji 52 procent.

 

„DBT pozwala na lepszą dokładność i pewność, czy mammografIa była prawidłowa, co prowadzi do zmniejszenia liczby wykonywanych biopsji” powiedział Dr Sharma. „Nasze badania potwierdzają, że DBT może pomóc w diagnostyce pracy zaburzeń mammografii i zmniejszyć szkody dla kobiet poprzez mniejszą ilość niepotrzebnych biopsji bez żadnych redukcji wskaźnika wykrywalności nowotworów.”

SC Beauty Magazine