fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Manualna dermabrazja – lepsza od pozostałych form złuszczania?

Manualna dermabrazja to nieinwazyjna metoda mechanicznego złuszczania warstwy rogowej naskórka za pomocą skalpela chirurgicznego. Zabieg ten po raz pierwszy opisano w latach 70. w USA i nadal cieszy się tam dużą popularnością ze względu na wysoką sterylność, małą inwazyjność oraz prostotę wykonania. Efekt zabiegu zbliżony jest do mikrodermabrazji i zabiegów złuszczających na bazie kwasów, z tą różnicą, że usuwane jest także owłosienie na twarzy, występujące w postaci meszku. Dzięki temu skóra bezpośrednio po zabiegu jest bardziej wygładzona, ujednolicona i przyjemna w dotyku.

Coś na temat samej procedury

Przed przystąpieniem do zabiegu należy przygotować skalpel, preparat odtłuszczający na bazie acetonu, produkty do demakijażu, maskę i krem na zakończenie zabiegu i opcjonalnie peeling.

Skalpel składa się z nożyka (ostrza) jednorazowego użytku oraz rączki (trzonu) wielorazowego użytku, którą należy dezynfekować po każdym użyciu. Dla każdego pacjenta przeznaczamy 1 lub 2 ostrza, w zależności jaki obszar opracowujemy. W przypadku większych partii skóry np. twarzy, szyi i dekoltu lub pleców warto przygotować kilka sztuk ostrza, gdyż jedno może się stępić.

Procedura zabiegu jest prosta i nie odbiega standardami od innych metod złuszczania stosowanych w kosmetologii. Pierwszym etapem jest przeprowadzenie wywiadu, wykluczenie przeciwwskazań oraz przekazanie zaleceń pozabiegowych. Następnie wykonuje się demakijaż oraz odtłuszcza skórę preparatem na bazie acetonu. Przed wykonaniem złuszczania naskórek powinien być suchy. Skalpel przykładany jest do skóry pod kątem 45 stopni, kilkakrotnie w jednym miejscu, ruchem pod włos, pamiętając o dobrym napięciu skóry. Ilość ruchów złuszczających dostosowywana jest do potrzeb skóry, zaleca się jednak nie więcej jak 10-12  razy w jednym miejscu. Ostatnim etapem jest aplikacja maski łagodzącej i kremu z wysokim filtrem UV.

Po demakijażu a przed odtłuszczeniem skóry można wykonać dodatkowo peeling enzymatyczny, kawitacyjny lub na bazie kwasów AHA, w zależności od typu i potrzeb skóry. Należy zwrócić uwagę aby wybierać kwasy o większych cząsteczkach, wyższym pH i niższych stężeniach, aby nie podrażnić nadmiernie skóry.

Przy skórach mocno przetłuszczających się konieczne może być kilkukrotne odtłuszczenie skóry acetonem w trakcie zabiegu.  

Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona przez 1-2 dni. Pacjent nie może opalać się, korzystać z basenu oraz sauny przez co najmniej tydzień po zabiegu. Bardzo ważna jest fotoprotekcja kremami z wysokim faktorem SPF/PPD. Nie zaleca się wykonywania makijażu w dniu zabiegu.

Częstotliwość zabiegów

Nie częściej niż raz na 2 tygodnie, pielęgnacyjnie raz na miesiąc (do całkowitego odrostu meszku na twarzy).

Wskazania

Trądzik (bez aktywnych zmian), łojotok, blizny, rogowacenie posłoneczne, powierzchowne przebarwienia, skóra sucha, pozbawiona jędrności, w celach rewitalizacji.

Przeciwwskazania:

  • alergia na nikiel lub jakikolwiek składnik stosowanych preparatów
  • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry
  • ostra postać trądziku ze zmianami ropnymi
  • gorączka, ogólne złe samopoczucie pacjenta
  • padaczka
  • stosowanie preparatów sterydowych, immunosupresyjnych, retinoidów
  • choroby nowotworowe i stany przedrakowe
  • zaburzenia krzepnięcia krwi, hemofilia
  • cukrzyca
  • brak możliwości stosowania ochrony przeciwsłonecznej po zabiegu

 Inne ważne informacje

Skóry  wrażliwe, naczyniowe i suche nie są przeciwwskazaniem do wykonania dermabrazji, należy jednak pamiętać o umiejętnym dostosowaniu intensywności złuszczania. Należy poinstruować pacjenta aby w trakcie zabiegu nie wykonywał gwałtownych ruchów i starał się nie mówić, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo skaleczenia ostrzem skalpela.

Ciąża również nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu, jednak należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych.

Efektem zabiegu jest wygładzenie struktury skóry, zmniejszenie powierzchownych zmarszczek, blizn, poprawa kolorytu oraz zwiększenie jędrności skóry. Bardzo dobre rezultaty osiąga się przy cerze mieszanej i tłustej o nierównomiernym kolorycie.

Zabieg manualnej dermabrazji można łączyć z mezoterapią bezigłową i igłową w celu zwiększenia działania substancji aktywnych.

Bibliografia

Pryor L, Gordon CR, Swanson EW, Reish RG, Horton-Beeman K, Cohen SR. Dermaplaning, topical oxygen, and photodynamic therapy: a systematic review of the literature. Aesthetic Plast Surg. 2011 Dec; 35(6):1151-9.