fbpx
14 Listopad, 2019
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

ranking-21.jpg

Marketing w Internecie: Pozycjonowanie strony salonu

{jathumbnail off}Posiadając stronę internetową firmy zależy nam, by jak największa ilość potencjalnych klientów mogła zapoznać się z jej treścią. Mogą to zrobić na dwa sposoby: poprzez bezpośrednie wpisanie adresu strony WWW Waszego salonu (który znaleźli na ulotce, wizytówce, lub innej reklamie), lub znajdując link do Waszej strony np. dzięki wynikom wyszukiwania Google. To drugie rozwiązanie może przysporzyć nam wielokrotnie więcej klientów. Ale by to osiągnąć strona „musi być wysoko”.

Działania mające na celu umieszczenie naszej strony jak najwyżej w wynikach wyszukiwania nazywamy pozycjonowaniem lub SEO (z ang. Search Engine Optimalization).

Zadowalający wynik pozycjonowania to 1 strona wyników wyszukiwania. Idealnym miejscem są pozycje 1-4.

Jak powstaje ranking stron internetowych/wynik zapytania w wyszukiwarce?

ranking-21.jpgRanking stron internetowych to lista, która wyświetla się po wpisaniu zapytania w oknie wyszukiwania np. Google (Google to jedna z wielu wyszukiwarek internetowych, korzysta z niej m.in. Onet.pl).

Dokładny mechanizm powstawania wyników wyszukiwania jest objęty ścisłą tajemnicą, znane są jednak elementy i cechy na które algorytm zwraca uwagę przy ocenianiu stron.

Głównymi cechami są trafność i popularność:

Trafność – w uproszczeniu jest to odpowiednie dopasowanie strony internetowej do wpisanego zapytania (zapytanie, to wyrazy jakie wpisujemy w polu wyszukiwarki, np. szukając kosmetyczki w Szczecinie, która wykona na nas pożądany zabieg możemy wpisać „kosmetyczka Szczecin peeling kawitacyjny”). Oznacza to, że strona internetowa powinna zawierać możliwie najwięcej informacji związanych z zapytaniem.

Popularność – popularność strony możemy porównać do głosowania. Głos to link prowadzący do naszej strony. Im więcej takich linków „rozsianych jest” po różnych stronach w Internecie tym godniejsza polecenia staje się nasza strona i znajduje się ona wyżej w wynikach wyszukiwania. Łącząc dwa wyżej opisane elementy Google przedstawia użytkownikowi strony które są najlepiej dopasowane do jego zapytania oraz zostały poparte przez linki z innych stron.

Zobaczmy jak to się dzieje w przypadku zapytania „fryzury sylwestrowe”:

Co możemy zrobić, żeby poprawić swoją pozycję w Internecie?

A)    Zmiany na stronie internetowej

Przedstawię tutaj elementy, które mają wpływ na pozycję naszej strony w Internecie, a których błędne zastosowanie lub ich brak wręcz uniemożliwia uzyskanie wysokich pozycji.

Poprawne pozycjonowanie uzależnione jest w większości od poprawnej budowy strony internetowej, dlatego poprawa jakości strony wiąże się ze zmianami w jej kodzie. Aby tego dokonać należy znać podstawy HTML’a lub poprosić o zmiany firmę wykonującą nam stronę.

Tytuł strony

1 <meta name="description" content="Opis oferty lub firmy zawierający słowa, które najlepiej ją określają.">

Jeden z najważniejszych i najmocniejszych czynników wpływających na poprawne zoptymalizowanie strony to tytuł strony, który jest widoczny na belce przeglądarki lub zakładki i informuje o temacie, nazwie lub treści przeglądanej strony.

Tytuł strony powinien zwięźle określać ofertę, nazwę oraz w przypadku salonów urody lokalizację.

Np. BeautySalon – salon fryzjerski, manicure, pedicure – Gdańsk ul.Grunwaldzka 13

Dwa ważne Meta Tagi

Description

Google wykorzystuje metatag Description w wynikach wyszukiwania jako opis strony. Nie ma znaczącego wpływu na pozycję, ale jest to tekst który widoczny jest w wynikach wyszukiwania i powinien zachęcać użytkownika do wejścia na naszą stronę.

Keywords

Ten metatag  powinien zawierać słowa, które określają ofertę Twojej firmy.

Najważniejsze dla Ciebie słowa kluczowe umieść na początku. Nie umieszczaj w tym metatagu słów kluczowych, które nie występują w treści strony lub nie są związane z branżą.

Nagłówki h1, h2, h3, …

Tworząc artykuł często popełniamy błąd, pomijając kwestię poprawnej konstrukcji treści (tzw. semantyka treści) na rzecz jego wyglądu. Oznaczając treść odpowiednimi nagłówkami informujemy Google o ważnych elementach strony ( lub o jej najważniejszych elementach ). Treści oznaczone nagłówkiem h1, h2 mają większe prawdopodobieństwo ukazania się w wynikach wyszukiwania.

H1 – w tym nagłówku powinien znaleźć się tytuł strony lub artykułu

H2, H3, H4, H5 – mogą służyć do oznaczenia nazw kategorii, podtytułów lub innych ważnych elementów treści

Linki (adresy łączy)

Tworząc link należy pamiętać aby wpisać do niego tytuł (title). Title pozwala nam na opisanie funkcji linku lub innych informacji pomocniczych. Patrząc pod kątem optymalizacji strony pod kątem pozycjonowania jest to element w którym możemy zawrzeć dodatkowe słowa kluczowe powiększając tym samym ich gęstość.

Źle

Dobrze

1 <a href=”http://www.naszastrona.pl/oferta.html” title=”Zobacz naszą ofertę”>Ofertaa>

Obrazki

Tak samo jak w przypadku linków należy pamiętać o uzupełnieniu opisu zdjęć ( alt ).

Źle

1 <img src=”nasza strona.pl/obrazek.jpg”>

Dobrze

1 <img src=”nasza strona.pl/obrazek.jpg” alt=”Weselna kreacja”>

Pogrubienie

Jeżeli chcemy podkreślić w tekście artykułu lub zdania ważność jakiegoś słowa nie możemy użyć nagłówków H1, H2 itp. ponieważ posiadają one typowo “nagłówkową funkcję” i umieszczanie ich w paragrafie jest błędem. W tym przypadku używamy pogrubienia aby nadać mu większe znaczenie niż reszta słów w zdaniu.

Np.

1 <p>Polecamy ofertę <strong><b>dojazdu do klientab>strong> na życzenie.
1 <p>Polecamy ofertę <strong><strong>dojazdu do klientastrong>strong> na życzenie.

Możemy tutaj używać zamiennie i .

Linki na naszej stronie

Jeżeli macie wpływ na nazewnictwo adresów na waszej stronie należy je tak konstruować aby zawierały w sobie słowa kluczowe.

Np.

Źle

1 www.salonurody.pl/oferta
1 www.salonurody.pl/galeria
1 www.salonurody.pl/strona-1.html

- unikaj takich nazw, każdy link jest ważny i jeżeli możesz dołączyć do niego słowo związane z Twoją firmą zrób to

Dobrze

1 www.salonurody.pl/oferta-masaze
1 www.salonurody.pl/galeria-fryzur
1 www.salonurody.pl/cennik-pedicure

Zawartość słów kluczowych w tekście

Aby zapewnić Google, że wasza strona jest godna polecenia, zawartość słów kluczowych w tekście powinna wynosić ~8%.. Oznacza to w uproszczeniu, że słowa te należy używać kilka razy na stronie najlepiej w swoich rozwiniętych formach.

Np.

Źle
Nasz salon oferuje najlepszą jakość usług.

Dobrze
Nasz salon kosmetyczny Beauty oferuje najlepszą jakość usług fryzjerskich, pedicure, manicure.

B)   Linki do naszej strony

Drugą stroną pozycjonowania jest zdobywanie linków prowadzących do naszej strony. Aby zapewnić sobie mocne głosy na naszą stronę powinny one pochodzić ze stron związanych z naszą branżą. Posiadając salon fryzjerski staramy się pozyskać linki na forach fryzjerskich, blogach fryzjerów, inny salonów fryzjerskich lub salonów urody, portalach o urodzie, pielęgnacji i kosmetykach.

Pamiętajmy, że jeden link prowadzący do naszej strony z bardzo silnej i branżowej strony jest o wiele więcej wart niż kilkanaście-kilkadziesiąt linków ze stron niskiej jakości i niezwiązanych z branżą.

Nie należy pozyskiwać linków ze stron niezwiązanych z branżą, stron pornograficznych i o charakterze kontrowersyjnym. Jeżeli te „złe” strony wskazują na nas, nasz ranking może ulec obniżeniu. Umieszczanie linków na stronach posiadających setki i tysiące linków do innych stron nie maja wpływu na nasz ranking. Strony takie określane są mianem farm linków.

Pamiętajmy, że jeden link prowadzący do naszej strony z bardzo silnej i branżowej strony jest o wiele więcej wart niż kilkanaście-kilkadziesiąt linków ze stron niskiej jakości i niezwiązanej z branżą.

Podsumowanie

Pozycjonowanie oraz optymalizacja stron to zagadnienie bardzo złożone. Przestrzegając jednak tych kilku reguł powinniście w stanie ulokować swoje strony na wysokich miejscach pod lokalne zapytania. Np. „Salon urody Poznań”, „salon fryzjerski Częstochowa”.

W przypadku zapytań dot. miejsc, gdzie konkurencja jest bardzo silna, wymagana jest pomoc specjalistów oraz długotrwałe działania.

Należy pamiętać aby nie korzystać z nieetycznych metod zwiększania rankingu ( tzw. Black SEO ). Działania takie są często wykrywane przez Google lub konkurencję co skutkuje czasowym lub trwałym usunięciem strony z wyników wyszukiwania.

Umieszczanie linków do swojej strony w komentarzach na blogach w większości wypadków nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków ponieważ linki w komentarzach  wyłączone są ze śledzenia aby zapobiec właśnie nieuczciwemu pozyskiwaniu linków z dobrych branżowych stron.

Link do swojej www w komentarzu = 0!

Strona Internetowa Systemu Zapisy24.pl a pozycjonowanie

Zapisy24.pl przy pomocy specjalistów z branży SEO dokładają starań aby oferowany produkt spełniał wszystkie wymagania potrzebne do uzyskiwania wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Do pozycjonowanie stron swoich klientów wykorzystują dodatkowe techniki pozwalające na szybkie awansowanie na wysokie pozycje w Google.

Autor:

Tomasz Muter – FrontEnd Developer, WebDesigner, E-Marketing Manager. Na stałe współpracuje z twórcami Systemu Zapisy24.pl