fbpx
20 Sierpień, 2019
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Matematyka w chirurgii plastycznej

Chirurdzy plastyczni korzystają z równań różniczkowych, aby obliczyć, które części żywej tkanki, pobrane w celu przywrócenia estetycznego wyglądu w innej częsci ciała, będą miały wystarczającą ilość tlenu, aby wytrzymać przeszczep.

W chirurgii plastycznej najczęściej wykonywanymi przeszczepami są te, które mają za zadanie przywrócić estetyczny tkankom zniszczonym przez raka lub podczas wypadku.

Naukowcy są zdania, że matematyczne obliczenia dotyczące ukrwienia tkanki i zaopatrzenia w tlen mogą zminimalizować ryzyko niepowodzeń podczas operacji. Pozwala to na precyzyjne obliczenie proporcji pomiędzy średnicą naczyń, a stopniem zaopatrzenia tkanki w tlen.

Avner Friedman, dyrektor Mathematical Biosciences Institute, jest przekonany, że wykorzystanie równań różniczkowych ułatwi pracę chirurgom plastycznym i pozwoli przewidzieć przebieg operacji. W celu wyprowadzenia odpowiedniego wzoru, Friedman wraz z kolegami potrzebowali kilku podstawowych wartości:

  • poziom tlenu w tkance,
  • wartość wymiany tlenu z naczyń do tkanki,
  • ciśnienie panujące w naczyniach.

Być może w przyszłości powstanie więcej modeli obliczeniowych, które pozwolą na sprawdzenie przebiegu i powodzenia operacji.