fbpx
20 Maj, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Materiał opatrunkowy nowej generacji

Innowacyjny biomateriał idealny do opatrunków wykorzystywanych w kosmetologii stworzyli naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

Produkt nowej generacji działa przeciwdrobnoustrojowo, wyglądem przypomina gąbkę lub przyjmuje postać hydrożelową. Nowatorski produkt, który zdobył złoty medal na moskiewskiej wystawie innowacji „ARCHIMEDES – 2013” może być wykorzystywany do opatrunków na trudno gojące się rany skórne w medycynie, weterynarii i oczywiście wspomnianej kosmetologii.

Poza opatrunkami wspomagającymi leczenie ran i blizn nasz materiał może być używany m.in. w materiałach chłodzących i rozgrzewających, maseczkach kosmetycznych, materiałach łagodzących skutki ukąszeń owadów oraz oparzeń słonecznych, a nawet jako płatki kosmetyczne – twierdzi Grzegorz Gorczyca kierownik zespołu oraz doktorant w Katedrze Technologii Leków i Biochemii na Wydziale Chemicznym PG.

 Na jakie zalety nowego materiału opatrunkowego warto zwrócić uwagę? Właściwości utleniające, duża chłonność, a także wilgotne środowisko gojenia ran. Istotne wydaje się również szybsze hamowanie krwawienia niż w przypadku obecnie dostępnych na rynku, a także dobre pochłanianie zapachów. Jak informują przedstawiciele PG opatrunki są bardzo chłonne – 1 g biopolimeru wystarczyłby, aby związać nawet 50 g wysięku z ran.

Jak to możliwe? Technologia otrzymywania materiałów wykorzystywanych w innowacyjnych opatrunkach polega ochronie z tytułu zgłoszenia patentowego z perspektywą rozszerzenia w procedurze międzynarodowej. Wiemy jednak, że materiał został stworzony na bazie polimerów naturalnych – chitozanu (pochodnej chityny, która np. wchodzi w skład pancerzy stawonogów), kolagenu (powszechnego u kręgowców) i żelatyny, dzięki czemu koszt wytworzenia jest nieduży. To oznacza, iż wartość surowcowa materiału o rozmiarach  12x12x4cm wynosi około 12 groszy.

Mocno kibicujemy kolejnym, polskim wynalazkom naukowym, a badaczom z Politechniki Gdańskiej gratulujemy zasłużonego, złotego medalu!

Źródło: PAP