fbpx
10 Lipiec, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Medyczny gaz sposobem na rozstępy

Do zmartwień młodych i przyszłych matek, oprócz oczywistych obaw wynikających z odnalezienia się w nowej roli, często należą rozterki o rozstępy. Te małe, cienkie i niezauważalne z początku paski na skórze stają się wraz z biegiem czasu coraz większe i okazują się niemałym problemem, spotęgowanym przez niewyspanie i zmęczenie związane z okresem macierzyństwa. Ich kształt zaczyna mieć mniej regularny charakter a skóra w tym miejscu jest coraz jaśniejsza, wręcz blednie. Czym są rozstępy i w jaki sposób powstają? Czy da się je skutecznie usunąć?

Skąd biorą się rozstępy?

Główną przyczyną powstania rozstępów jest nagłe przybieranie na wadze. Nie musi ono być spowodowane wyłącznie ciążą – zdarzają się rozstępy spowodowane także dojrzewaniem czy rozrostem mięśni. Nie jest to jedyny czynnik wpływający na powstawianie zmian na naszej skórze. Wpływ na to mają również hormony czy właściwy sposób odżywiania. Zaburzenia hormonalne lub niewłaściwa dieta mogą wpłynąć na osłabienie włókien kolagenu i elastyny. Skóra bez odpowiedniej ilości tego budulca w sposób oczywisty jest bardziej podatna na powstawanie rozstępów. Kolejnym elementem warunkującym skłonności do powstawania tych dolegliwości jest tzw. rozciągliwość skóry. O ile jednak w przypadku diety czy niewłaściwej gospodarki hormonalnej możemy pozwolić sobie na działania, o tyle w przypadku tego czynnika decydujące są geny, które okreslają plastyczność naszej skóry i jej wytrzymałość na naciągnięcia. To właśnie to może powodować powstawanie śladów po rozciąganiu nawet u osób szczupłych, nigdy nie będących w ciąży czy mających w przeszłości problemy z nadwagą.

Uniknięcie rozstępów

Zapobieganie powstaniu rozstępów to często żmudna walka, podczas której stajemy na z góry straconej pozycji. Oczywiście, można ich uniknąć poprzez dbanie o odpowiednią wagę, jednak co z rozstępami wynikających z okresu dojrzewania lub ciąży? Na rynku znajdziemy wiele kosmetyków, które są reklamowane jako świetne uzupełnienie naturalnego kolagenu i zapobiegające powstaniu rozstępów jednak ich rzeczywista skuteczność może być rozczarowująca. Rozstępy powstają bowiem zbyt głęboko, aby zwykły krem był w stanie zaradzić tej sytuacji. Eksperci stawiają raczej na naturalne metody profilaktyki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie odpowiednio dostosowane odżywianie, pobudzające produkcję dobrej jakości kolagenu, ruch (w przypadku kobiet w ciąży zalecana jest rozwaga) oraz unikanie stresu, ponieważ wówczas mamy do czynienia z produkcją kortyzolu, określanego często mianem hormonu stresu, który wstrzymuje wytwarzanie kolagenu w naszym organizmie.  Możliwe są też specjalne zabiegi kosmetyczne poprawiające jędrność i nawilżenie naszej skóry, zwłaszcza w obszarach które są najbardziej narażone na powstanie rozstępu tj. brzuchu, piersiach czy biodrach, ale też łydkach i kolanach, gdzie mogą się pojawić w okresie dojrzewania.

Usunięcie rozstępów

Co jednak, kiedy zmiany już pojawią się na naszej skórze? Wbrew pozorom to nie tragedia i spokojnie zdołamy przywrócić jej dawny blask. Choć tak jak pisaliśmy wcześniej raczej na nic zdadzą się tu wszelkiego rodzaju maści i preparaty to z pomocą przychodzi współczesna medycyna estetyczna i zaawansowane metody pozwalające na usunięcie rozstępów tak, jak zwykłych blizn.

Jedną z polecanych metod w tej sytuacji jest mezoterapia igłowa. Polega ona na podaniu za pomocą cienkiej igły małych dawek aktywnej substancji, która pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, a co za tym idzie przyspiesza regenerację naszej skóry. Jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. Sam zabieg przeprowadzany jest w sterylnym otoczeniu, a miejsce, w którym występuje rozstęp jest odpowiednio wcześniej znieczulane co gwarantuje pełen komfort w trakcie trwania. Do przeciwskazań należy m.in. choroba nowotworowa, ciąża, a niektórzy specjaliści odradzają zabieg także w trakcie karmienia piersią. Zazwyczaj do osiągniecia pełnego efektu koniecznych jest kilka wizyt w klinice w ustalonych wcześniej odstępach czasu.

Innym nowatorskim rozwiązaniem w tym zakresie są zabiegi przy wykorzystaniu fali akustycznej. W pełni nieinwazyjna metoda polega na wytworzeniu odpowiedniej mocy fali akustycznej oraz skierowaniu jej na wyznaczony obszar. Co ważne, pobudza to produkcję kolagenu i elastyny, a wygładzenie i zwiększenie napięcia skóry jest widoczne już po pierwszym zabiegu. Dodatkowo Cellar AWT, bo tak nazwa się jedno z urządzeń wykorzystywanych do stosowania tej metody, rozbija tkankę łączną budującą blizny czy rozstępy co doprowadza do jej przebudowy. Łącznie może to doprowadzić do znacznego zmniejszenia widoczności rozstępu i stanowi świetną alternatywę dla osób obawiających się inwazyjnych metod rozwiązania tego problemu.

Jednak za najbardziej skuteczną metodę radzenia sobie z powstałymi już rozstępami wielu ekspertów uważa karboksyterapię.

Karboksyterapia

Karboksyterapia to nowość medycyny estetycznej, zyskująca coraz większą popularność. Wykorzystanie dwutlenku węgla, głównego elementu tej metody, jest doceniane przede wszystkim za szybki efekt, często widoczny już po pierwszej wizycie oraz stosunkowo niski koszt. Rozchodzący się po tkankach CO2 rozszerza naczynia krwionośne stymulując proces ich regeneracji. Doprowadza również do powstania niegroźnego stanu zapalnego co z kolei pobudza produkcję kolagenu i elastyny, tak potrzebnych w procesie usuwania rozstępów.

Sam zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą specjalnej igły regulowanej ilości CO2, która rozchodzi się po zaplanowanym obszarze, co można z łatwością zaobserwować w czasie trwania procesu. Postrzegany jest raczej jako bezbolesny, gdyż jedynym dyskomfortem jaki możemy odczuć w trakcie zabiegu jest ukłucie igły oraz wrażenie „rozpychania się” gazu w naszym organizmie. Czas trwania jednego zabiegu zależy oczywiście od wielkości rozstępu, jednak nie powinien on przekroczyć kilkunastu minut. W przeciwieństwie do drobnego liftingu twarzy, czy innych podobnych zabiegów, do których także jest wykorzystywana karboksyterapia, całkowitego usunięcia rozstępów nie uda się dokonać podczas jednej wizyty. Z pewnością konieczne będzie ich ponowienie, a osiągnięcie pełnego efektu powinno nastąpić już po kilku zabiegach.

Niestety karboksyterapia wiążę się z szeregiem przeciwskazań co w pewnym stopniu powstrzymuje ekspertów w zachwytach nad tą metodą. Choć jest określana jako prosty zabieg to nie mogą z niej skorzystać m.in. osoby cierpiące na cukrzycę, padaczkę, choroby płuc, nowotwór lub hemofilię. Lista jest długa, a uzupełniają ją takie dolegliwości jak trądzik różowaty czy opryszczka. Podobnie jak w przypadku innych metod z karboksyterapii nie można skorzystać będąc w trakcie ciąży.

Podczas rozważań nad tą metodą warto się szczególnie przyjrzeć urządzeniom takimi jak CARBOXYTHERAPY DUAL XT, które wykorzystywane jest w klinice SC Beauty i pozwala na jednoczesne wykonywanie zabiegu karboksyterapii i mezoterapii igłowej co prowadzi do zaskakujących rezultatów. Wzrost produkcji kolagenu i elastyny, który może sięgać aż 40% zapewnia szybką regenerację i niemal całkowitą redukcję wszelkiego rodzaju blizn oraz rozstępów. To wynik godny podziwu, dlatego tak ważna jest odpowiednia selekcja i wybór kliniki oraz specjalisty, do którego się wybierzemy.

Kolejną zaletą karboksyterapii jest łatwość jej stosowania. Szybki i bezbolesny zabieg nie skutkuje bowiem niczym, co wymagałoby długiego „dochodzenia do siebie”. W miejscu ukłucia może pojawić się jedynie delikatny ból lub rumień, jednak są to dolegliwości, które po upływie zaledwie kilku godzin powinny ustąpić. Aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom należy po wizycie powstrzymać się od aktywności fizycznej oraz relaksowania się na saunie lub basenie.

Co wybrać?

Rozstępy nie są zatem wieczne, a medycyna estetyczna przychodzi na ratunek także w tym przypadku. Którą z powyższych metod wybrać? Przytoczona karboksyterapia wydaje się w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Świadczy o tym również rosnąca popularność tych zabiegów. Nie zawsze jednak jest właściwa, dlatego niezwykle ważne jest podejmowanie decyzji po konsultacji ze specjalistą a podczas samego zabiegu warto mieć możliwość korzystania z nowoczesnej technologii, która gwarantuje najlepszy efekt.

SC Beauty Magazine