fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Męska specjalność – kosmetyki do golenia

Rynek kosmetyków dla mężczyzn jest jednym z najszybciej rozwijających się działów kosmetyków pielęgnacyjnych. Współczesny mężczyzna coraz bardziej przywiązuje wagę do swojego wyglądu i co za tym idzie, wykazuje większe zainteresowanie preparatami do pielęgnacji. Panowie najczęściej wybierają kosmetyki praktyczne, łatwe w aplikacji oraz skuteczne w działaniu.

Skóra mężczyzny i kobiety – różnice

Między skórą u mężczyzn, a skórą kobiet istnieją pewne różnice. Przede wszystkim są to odmienności w funkcjonowaniu układu hormonalnego. U tych pierwszych skóra właściwa jest grubsza, występuje w niej więc znacznie większe zagęszczenie włókien kolagenowych. W konsekwencji w skórze męskiej wolniej zachodzą procesy fotostarzenia. Kolejną różnicą jest pH, mężczyźni mają je znacznie niższe niż panie. Ale to nie wszystko. Różnice są także widoczne w kolorze skóry, u panów jest bardziej nieregularny ciemniejszy, grubszy naskórek. Ponadto ich skóra wydziela sebum, które nie zmniejsza się z wiekiem. U kobiety natomiast produkcja sebum spada wraz z upływającym czasem, a już jego znaczny spadek następuje po okresie menopauzy. U mężczyzn przeważa skóra tłusta lub mieszana, sucha występuje rzadko, najczęściej pojawia się po 60 roku życia.

Pogorszenie stanu skóry u mężczyzny

Zmiana wyglądu oraz funkcjonowania skóry u panów może mieć kilka przyczyn. Po pierwsze trądzik. Ta choroba skóry, której początek występuje w wieku pokwitania może u panów przyjmować postać dużo cięższego przypadku niż u kobiet. Ponadto złe nawyki pielęgnacyjne. Otóż mężczyźni rzadziej używają kremów chroniących przed mrozem lub promieniowaniem UV. Nie mniej istotne w pogorszeniu stanu skóry u mężczyzn jest częste golenie. Może ono powodować  podrażnienie lub uszkodzenie naskórka, a także zapalenie mieszków włosowych.

Skład kosmetyków dla mężczyzn

Kosmetyki męskie od kobiecych różnią się głównie kompozycją zapachową oraz faktem, że są mniej natłuszczające. Najczęściej mają postać lekkiej emulsji, lepiej aplikującej się na nawilżoną i natłuszczoną skórę. Surowce zawarte w męskich kosmetykach nie różnią się znacząco od tych stosowanych w preparatach dla pań. Znajdziemy tam składniki łagodzące, takie jak pantenol (działanie nawilżające, łagodzące, gojące i przeciwzapalne) oraz alantoina, która wykazuje funkcję nawilżającą i łagodzącą. Ponadto spodziewać się możemy składników antybakteryjnych, kwas hialuronowego, a także metali czy soli – magnez, krzem, cynk. Nie obejdzie się bez

składników chłodzących, mamy tu na myśli mentol (stosowany w stężeniu do 01%) oraz kamforę, doskonale znaną z działania przeciwbakteryjnego i antyseptycznego.

Preparaty do golenia

Jedyną grupą kosmetyków używaną wyłącznie przez mężczyzn są kosmetyki do golenia. Najczęściej  występują w postaci kremów, pianek i żeli. Preparaty te mają za zadanie ułatwienie procesu golenia i podniesienie jego komfortu. Dobry produkt do golenia nie podrażnia skóry, szybko zmiękcza włosy i nawilża skórę, ponadto jest odporny na wysychanie oraz łatwo go usunąć. Podstawowym składnikiem kosmetyków do golenia są mydła, stanowią około 40 proc. mieszanki, sprawiając, że preparat ma wysokie pH. Inne składniki to humektanty, a także składniki natłuszczające, które nadają poślizg przemieszczającej się maszynce. Nie można zapomnieć o składnikach łagodzących, pielęgnacyjnych, chłodzących, jak również konserwantach i zapachach.

Co po usunięciu owłosienia?

Ze względu na to, że skóra po goleniu jest pozbawiona ochronnego płaszcza wodno – lipidowego  konieczne jest zastosowanie preparatu po goleniu, który odbuduje warstwę ochronną i złagodzi podrażnienia wywołane goleniem. Wśród panów bardzo popularne są płyny po goleniu, które dobrze dezynfekują skórę. Mają jednak i swoje minusy – mogą powodować pieczenie oraz podrażnienie skóry. Natomiast już balsamy, które wyróżnia brak alkoholu w składzie, łagodzą dyskomfort, nawilżają i natłuszczają.