fbpx
21 Lipiec, 2019
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Mężczyzna jako kosmetolog?

Już dawno przyzwyczaiłyśmy się do faktu, że mężczyzna również czuje potrzebę zadbania o własne ciało. Widok mężczyzny w salonie kosmetycznym więc już tak bardzo nie dziwi. Właściwie to widok mężczyzny w charakterze klienta…

Już dawno przyzwyczaiłyśmy się do faktu, że mężczyzna również czuje potrzebę zadbania o własne ciało. Widok mężczyzny w salonie kosmetycznym więc już tak bardzo nie dziwi. Właściwie to widok mężczyzny w charakterze klienta… To, że Panowie chętnie występują również w roli osoby świadczącej usługi może niektórych zadziwić nieco bardziej.

Ile razy w życiu spotkaliśmy się z określeniem „Pan kosmetolog”? Z pewnością niewiele, jeśli nie w ogóle. Jakoś oczywistym stało się słowne zawężenie profesji kosmetologa czy kosmetyczki do wyłącznie formy żeńskiej. Co nie znaczy, że ma to idealne przełożenie na stopień zainteresowania zawodem kosmetologa wśród płci przeciwnej.

Gdyby procentowo przeliczyć liczbę kobiet i mężczyzn pracujących w zawodzie kosmetologa, z pewnością wynik byłby korzystny dla płci pięknej. Gdzieś podświadomie społeczeństwo umieściło zawód kosmetologa wśród zawodów dedykowanych zwłaszcza kobietom. Współcześnie jednak coraz częściej odchodzimy od wiążących nas ram ról wykonywanych tylko przez kobiety lub tylko przez mężczyzn. Kobiety pracują jako mundurowe, prowadzą samochody ciężarowe, obsługują maszyny. Niegdyś zawód fryzjera czy kucharza kojarzył się praktycznie z płcią piękną. Dziś nie mamy wątpliwości, że mężczyźni wykonujący te profesje sprawują się równie dobrze co kobiety.

Klient nasz Pan

Nie ma żadnych przeciwwskazań udowadniających, że mężczyźni nie nadają się do zawodu kosmetologa. Jednakże koleżanki po fachu, jako profesjonalistki, ale i kobiety usiłujące się postawić w roli klientki, mają pewne obawy.

Fajnie, że mężczyzna chciałby pracować w tym zawodzie, ale z doświadczenia wiem po klientkach, że ciężko większość z nich przekonać do mężczyzn w tym zawodzie. U mnie tam gdzie pracowałam, klientki wolały abym ja je masowała niż nasz masażysta. Po prostu wstydziły się młodego mężczyzny, jak się rozbiorą przed nim, jak swój cellulit mu pokażą itp…

Podobnie rzecz ma się z innymi zabiegami, które jednak wymagają odsłonięcia ciała. Wizyty u mężczyzny kosmetologa faktycznie dla niektórych klientek mogą być deprymujące. Z drugiej strony jednak każdy, by wzbudzić czyjeś zaufanie, musi go do siebie przekonać. Jeśli mężczyzna będzie naprawdę dobry w swojej pracy, zaskarbi sobie lojalność większej liczby klientek, niż pewnie mógłby sobie wymarzyć. 

Akurat temat mężczyzna jako kosmetolog jest mi bardzo bliski, gdyż mój brat jest właśnie kosmetologiem. Rewelacyjnie sobie radzi w zawodzie, ma dużo klientek, powiedziałabym że nawet więcej niż kobiety. Może dlatego, że jak kobieta usłyszy od mężczyzny, że naprawdę ten zabieg na nią podziałał i wygląda rewelacyjnie, to we wszystko uwierzy. 

Stereotypy, uprzedzenia, skojarzenia

Zawód kosmetyczki czy kosmetologa uznawany za typowo kobiecy niesie ze sobą jeszcze jeden problem. Napotykając wypowiedzi Panów zainteresowanych pracą w salonie kosmetycznym, zauważyłam, że niektórzy z nich obawiają się zaszufladkowania w kwestii ich rzekomej orientacji seksualnej. Zapewne nie chodzi tylko o kwestię szykanowania ze strony nietolerancyjnych osób, ale po prostu o tzw. święty spokój. Nikt nie chce żeby za jego plecami odbywały się niechciane rozmowy, nikt nie chce doświadczać żadnych nieprzyjemności. Czasem ludzka wścibskość i natarczywość mogą zniechęcić nawet najbardziej wytrwałego fascynata. 

Coraz częściej przekraczamy bariery w kwestiach zawodowych, uwalniamy się od archetypicznych ról kobiety i mężczyzny. To zjawisko zauważalne jest także w środowisku kosmetycznym. Warto na nie zwrócić uwagę. A może zachęcić Panów zainteresowanych kosmetyką do spróbowania swoich sił w zawodzie? Mężczyzna kosmetolog? Przyznajcie Drogie Panie – brzmi ciekawie…