fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
29 Luty, 2020
Warszawa
0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Mezoterapia mikroigłowa z wykorzystaniem rollerów – kilka praktycznych wskazówek

Zabiegi z użyciem rollerów coraz częściej goszczą „na salonach”. Czy mikronakłucia skóry zawsze wykonywane są w prawidłowy sposób? O czym należy pamiętać przeprowadzając zabieg. Kilka cennych uwag znajdziecie w artykule.

Kilka słów o metodzie

Mezoterapia mikroigłowa stanowi nieinwazyjną alternatywę dla usług z zakresu medycyny estetycznej. Istotą zabiegu jest tworzenie w skórze mikronakłuć, których funkcją jest indukcja szeregu procesów regeneracyjnych oraz zwiększenie przepuszczalności skóry dla składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Powstające w czasie zabiegu mikrouszkodzenia, o głębokości zależnej od długości zastosowanych igieł, pobudzają podziały komórkowe w obrębie warstwy podstawnej naskórka. Powoduje to wzrost grubości żywych warstw naskórka i zwiększenie wytwarzania lipidów cementu międzykomórkowego oraz składników NMF-u, czego efektem jest poprawa nawilżenia skóry. Uwalniane w skórze w wyniku zabiegu czynniki wzrostu pobudzają fibroblasty do syntezy kolagenu oraz glikozaminoglikanów. Efektem tych procesów jest wygładzenie zmarszczek, blizn i rozstępów oraz zwiększenie jędrności skóry. W czasie zabiegu powstaje około 250 000 mikrokanalików,stanowiących wrota dla substancji aktywnych, których zdolność wnikania zwiększa się o około 1000 razy.

Aby mezoterapia mikroigłowa przynosiła jak najlepsze efekty i była w pełni bezpieczna dla pacjenta musimy pamiętać o konieczności jej wykonywania zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz o przestrzeganiu zasad higieny i bezpieczeństwa przeprowadzania terapii, na które składają się m.in. wywiad medyczno-kosmetyczny, przekazanie zaleceń pozabiegowych, niewykraczanie poza zakres swoich kompetencji zawodowych.

        Każda firma kosmetyczna tworzy własne procedury zabiegu mezoterapii mikroigłowej, które przedstawiają się następująco:

 • Demakijaż
 • Odkażenie skóry
 • Nakłuwanie skóry rollerem w trzech płaszczyznach: pionowo, poziomo i na ukos (od 4 do 10 powtórzeń w każdej z nich)
 • Aplikacja ampułki dobranej do potrzeb skóry
 • Nałożenie maski łagodzącej
 • Aplikacja regenerującego kremu z filtrem UV
 

Powyższy schemat jest najczęściej rozszerzany o wykonanie peelingu, który ma na celu usunięcie martwych komórek warstwy rogowej naskórka, aby zwiększyć skuteczność wykonania zabiegu (głębsze wnikanie igieł i lepsza penetracja składników aktywnych). Przed mikronakłuwaniem proponuje się najczęściej wykonanie peelingu enzymatycznego, kawitacyjnego lub z kwasami. Jeśli chodzi o peelingi na bazie kwasów wybierajmy te o niskich stężeniach, wyższym pH oraz zawierające kwasy o większych cząsteczkach, aby nie nasilić drażniącego działania zabiegu. Jeśli chcemy wykonać głębsze złuszczanie, zróbmy to min. 2 tygodnie przed zabiegiem, aby nie narażać skóry na znaczne podrażnienie, które może zaowocować pojawieniem się powikłań oraz zniechęcić pacjenta do wykonania kolejnego zabiegu.

O czym należy pamiętać wykonując zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Przed pierwszym zabiegiem należy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem w celu wykluczenia istnienia jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonania mezoterapii mikroigłowej, do których należą m.in.:

 • alergia na składnik stosowanych preparatów
 • wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry
 • gorączka lub ogólne złe samopoczucia pacjenta
 • przyjmowanie preparatów sterydowych, immunosupresyjnych, retinoidów
 • deficyty immunologiczne, zakażenie wirusem HIV
 • choroby nowotworowe i stany przedrakowe
 • zaburzenia krzepniecia krwi, hemofilia
 • trądzik różowaty lub pospolity ze zmianami ropnymi
 • liczne znamiona barwnikowe
 

         Jeśli wiemy, że u pacjenta zdarzały się reakcje alergiczne na składniki kosmetyków, musimy zachować szczególną ostrożność. Nawet kosmetyk hipoalergiczny nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa stosowania u alergików. Ryzyko wykonania zabiegu mezoterapii mikroigłowej u alergika jest wysokie, bowiem zabieg zwiększa przenikanie przez skórę nie tylko substancji dla niej korzystnych, ale także alergenów. Zatem istnieje prawdopodobieństwo wywołania dużo silniejszej reakcji alergicznej niż w przypadku aplikacji kosmetyku na skórę nieuszkodzoną. Jeśli pacjent, znając ryzyko związane z zabiegiem, zgodzi się na jego wykonanie (podpisze świadomą zgodę na wykonanie zabiegu) zastosujmy próbę uczuleniową.

Nie przeprowadzajmy zabiegu u osób, które mają aktywną opryszczkę (bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu) lub nawet pojedynczą brodawkę na skórze, bowiem mikronakłucia to wrota infekcji i istnieje możliwość zakażenia. Zapytajmy również o to, czy opryszczka nie pojawiła się u partnera pacjenta i członków najbliższej rodziny, z którymi mieszka, gdyż to oni mogą stanowić źródło powikłań pozabiegowych.

           Zrezygnujmy z wykonania zabiegu w przypadku zapalenia zatok obocznych nosa bądź bakteryjnego nawracającego kataru, gdyż istnieje spore ryzyko pojawienia się zmian bakteryjnych (w tym gronkowcowych) na uszkodzonej mikronakłuwaniem skórze.

           Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jest dobranie pacjentom odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji domowej. Po zabiegu powinno się stosować kosmetyki pobudzające regenerację skóry, charakteryzujące się jak największą biozgodnością. Wytłumaczmy pacjentom, że w wyniku przeprowadzonej terapii skóra nie tylko jest bardziej przepuszczalna dla składników aktywnych, ale także dla substancji szkodliwych, drobnoustrojów i alergenów. Z tego względu bardzo ważne jest także przestrzeganie zasad higieny (m.in. wycieranie twarzy jednorazowym ręcznikiem, stosowanie kosmetyków wolnych od drobnoustrojów chorobotwórczych, niedotykanie twarzy brudnymi rękami), unikanie kontaktu ze skórą nosicieli wirusa HSV, HPV czy osób ze zmianami grzybiczymi. Po zabiegu należy unikać zadymionych pomieszczeń oraz przebywania w smogu. Nie wolno opalać się, korzystać z basenu oraz sauny. Bardzo ważna jest fotoprotekcja kremami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Odradźmy pacjentom wykonywanie makijażu przez minimum 48 godzin po zabiegu. Mikronakłuwań nie wykonujmy pacjentom tuż przed ich wyjazdem na narty lub do nadmorskich kurortów, gdzie będą narażeni na duże dawki promieniowania UV. Pamiętajmy, że skóra po zabiegu lepiej przepuszcza także promieniowanie UV, które może wywołać w skórze szereg uszkodzeń.

Jeśli pacjent nie należy do grona naszych stałych klientów, o których skórze „wiemy wszystko”, pierwszy zabieg wykonajmy delikatniej tzn. zastosujmy krótsze igły i unikajmy dociskania ich do powierzchni skóry. Bardzo uważnie obserwujmy reakcję skóry i poprośmy pacjenta o informowanie nas o odczuciach towarzyszących zabiegowi.

Cały czas pamiętajmy o tym, że zawód kosmetologa nie jest objęty regulacjami prawnymi odnośnie nakłuwania skóry. Zatem mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pacjentów, które także świadczy o jakości naszych usług, unikajmy posługiwania się rollerami o długości igieł , których zastosowanie wiąże się z występowaniem krwawienia. 

 

www.visionofyou.pl