fbpx
23 Wrzesień, 2019
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Międzynarodwa Konferencja AFC 2007

20-21 listopada 2007 odbyła się trzecia Międzynarodwa Konferencja AFC (All For Cosmetics) – Wszystko dla Kosmetyków.

W dniach 20-21 listopada 2007 w zabytkowych wnętrzach Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie oraz w laboratoriach i aulach Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia odbyła się trzecia konferencja AFC (All For Cosmetics) – Wszystko dla Kosmetyków.

 

Konferencji towarzyszyła wystawa table top?, w której udział wzięły uczelnie kosmetyczne, wydawnictwa branżowe i przedstawiciele przemysłu.

W tym roku konferencja odbywała się pod hasłem Edukacja i nauka dla Piękna?. Podczas dwóch dni konferencji odbyły się cztery sesje poświęcone składnikom czynnym, technologiom stosowanym w projektowaniu nowych receptur kosmetycznych, przenikaniu składników kosmetyków przez skórę, czy do wnętrza włosów, a także sesja poświęcona substancjom zapachowym. Łącznie wygłoszono 28 dwudziestominutowych referatów.

Po raz pierwszy zorganizowano odrębne sesje komercyjne, i zajęcia warsztatowe dla klientów firm surowcowych. Konferencji towarzyszyła sesja posterowa, na której zaprezentowano blisko trzydzieści posterów przedstawiających prace naukowe z zakresu chemii kosmetycznej i kosmetologii.

Poziom referatów był bardzo wysoki, polską kosmetologię reprezentowali przede wszystkim ludzie młodzi z różnych środowisk akademickich prezentujący wyniki badań prowadzonych w ramach studiów doktoranckich i magisterskich.

Oprócz specjalistów z Polski, referaty naukowe wygłosili także zaproszeni goście z zagranicy: Elio Mignini – przewodniczący SICC (Societa Italiana di Chimica e Scienza

Cosmetologiche), Torsten Clarius (Cognis), Michael Schuricht (Symrise), Horst Westenfelder (DSM Nutritional Products).

 

AFC zgromadziło około 350 uczestników.

Konferencja AFC była okazją do spotkania naukowców, wykładowców, specjalistów z Polski i krajów Europejskich, wśród których obecni byli przedstawiciele wszystkich najważniejszych uczelni kształcących w dziedzinie kosmetologii, chemii kosmetycznej i naukach pokrewnych, a także bardzo liczna grupa studentów.

 

Na szczególną uwagę zasługuje przeprowadzona dyskusja panelowa, która miała miejsce w drugim dniu konferencji. Było to pierwsze w historii spotkanie środowisk kosmetologicznych, różniących się zarówno obszarem zainteresowań jak i poglądami na temat oblicza i dalszego rozwoju kosmetologii w Polsce. Spokojny ton dyskusji moderowanej przez prof. Majewskiego wskazuje na możliwość porozumienia i podjęcia przez te środowiska wspólnych działań, mających na celu dalszy rozwój kosmetologii w naszym kraju.

{yoogallery src=[/images/stories/relacje_z_konferencji_targow/konferencja_AFC_2007] width=[135]}

 

DZIEŃ PIERWSZY

Pierwszego dnia konferencji odbyły się obchody 10-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Kosmetologów. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Prezes PTK Jacek Arct. Zostały wygłoszone liczne prace badawcze i przeglądowe z zakresu kosmetologii.

Punktem kulminacyjnym obchodów było wręczenie dyplomów z tytułami Zasłużonych dla Polskiego Towarzystwa Kosmetologów.

 

DZIEŃ DRUGI

 

Zostały wygłoszone liczne prace badawcze i przeglądowe z zakresu kosmetologii.

Drugiego dnia konferencji odbyła się dyskusja panelowa przedstawicieli środowisk medycyny estetycznej, dermatologii estetycznej, dermatologii, kosmetologii, chemii kosmetycznej, a także przedstawicieli przemysłu kosmetycznego oraz przedstawicieli uczelni kosmetologicznych, zatytułowana:

 

Medycyna Estetyczna, Dermatologia Estetyczna vs. Kosmetologia, Chemia Kosmetyczna?

 

W panelu dyskusyjnym wzięli udział Prof. Waldemar Placek z Collegium Medicum w Bydgoszczy, krajowy konsultant ds. dermatologii, prof. Sławomir Majewski z Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, i Uniwersytetu Medycznego w Warszawie – prowadzący panel. Środowisko dermatologii estetycznej reprezentowała przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia lekarzy dermatologów estetycznych dr Barbara

Walkiewicz-Cyrańska. W panelu wzięli także udział dr Andrzej Ignaciuk, dyrektor Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Przemysł kosmetyczny reprezentowali dr Beata Iwanienko (L?Oreal Polska), dr inż. Małgorzata Chełkowska (Dermika) oraz dr inż. Władysław S. Brud (Pollena Aroma). Edukację w dziedzinie kosmetologii reprezentowała Hanna Dolecka (Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy). W panelu wziął również udział rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie prof. Jacek Arct, chemik kosmetolog.

Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że potrzebna jest dyskusja pomiędzy różnymi środowiskami związanymi z kosmetologią. Panel podjął decyzje o utworzeniu nieformalnej Grupy Roboczej, która będzie służyła wymianom doświadczeń w kosmetologii i dziedzinach pokrewnych.

Po panelu dyskusyjnym, z inicjatywy Zarządu Stowarzyszenia Studentów Kosmetologii, odbyło się spotkanie poświęcone przyszłości kształcenia na kierunku kosmetologia.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele uczelni kształcących kosmetologów, rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie prof. Jacek Arct, a także grono studentów i zaproszonych gości.