fbpx
26 Maj, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Mięso przyspiesza dojrzewanie

W piśmie ?Public Health Nutrition? opublikowano wyniki najnowszych badań wykazujących związek pomiędzy spożywaniem dużej ilości mięsa, a wcześniejszym wystąpieniem pierwszej miesiączki u młodych dziewcząt.

W ubiegłym stuleciu wiek wystąpienia pierwszej miesiączki znacznie się obniżył, co było w dużej mierze wynikiem szerzącej się plagi otyłości. Wprawdzie obecnie sytuacja zaczyna się normować, ale nadal istnieje zwiększone ryzyko powstania raka piersi u przedwcześnie dojrzewających dziewczynek. Najprawdopodobniej jest to związane z dłuższą ekspozycją na działanie estrogenów.

Powróćmy jednak do najnowszych badań. Po przebadaniu 3 tys. brytyjskich 12-latek dowiedziono, że spożywanie ponad 8 i 12 porcji mięsa tygodniowo, odpowiednio w wieku 3 i 7 lat przyczynia się do wcześniejszego pojawienia się pierwszej miesiączki. Badania przeprowadzone w wieku 7 lat udowodniły również, że dziewczynki spożywające znaczne ilości mięsa, miały 0 75% większe prawdopodobieństwo rozpoczęcia dojrzewania przed 12-stym rokiem życia.

Jak twierdzą naukowcy, powyższe obserwacje mogą być częściowo wynikiem faktu, że mięso stanowi dobre źródło cynku i żelaza, na które jest duże zapotrzebowanie podczas ciąży

Źródło: Rynek Zdrowia