fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
25 Marzec, 2020
Warszawa
5 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Mieszanie flawonoidów z filtrami UV zwiększa ochronę przeciwsłoneczną

Wyniki badań opublikowanych w „The International Journal of Pharmaceutics” donoszą, że mieszanie substancji pochodzenia naturalnego z filtrami organicznymi lub fizycznymi zwiększa ochroną przeciwsłoneczną preparatu.

 

Brazylijscy naukowcy z Uniwersytetu w Sao Paulo, przeprowadzili doświadczenia, polegające na mieszaniu rutyny (flawononoid uzyskany z gryki) oraz polifenoli występujących w ekstrakcie z Męczennicy kwistej (Passiflora incarnata L.) i Babki Lancetowatej (Plantago lanceolata) z organicznymi/chemicznymi filtrami (methoxycinnamate i benzophenone-3)oraz filtrami fizycznymi (dwutlenek tytanu).

Wyniki opublikowanych badań donoszą, że mieszanie polifenoli z organicznymi (chemicznymi) i fizycznymi filtrami może wpłynąć na zwiększenie protekcji SPF oraz współczynnika ochrony UVA/UVB.

Zdaniem naukowców, najszersze spektrum działania można osiągnąć poprzez zastosowanie połączenienia ekstraktu z męczennicy z 7 procentowym ethylhexylmethoxycinnamate, 2 procentowum benzophenone-3 oraz 2 procentowym dwutlenkiem tytanu.

Interesujące jest, że wykorzystanie w recepturach samych związków naturalnych, bez filtrów chemicznych lub fizycznych wpływa na wzrost ochrony przez promieniowaniem UVA, ale zmniejsza współczynnik SPF.