fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
20 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Mieszkasz w mieście – spodziewaj się szybszego starzenia skóry

Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym spalinami powietrzu może doprowadzić do wcześniejszego starzenia się skóry, w szczególności do pojawiania się starczych plam pigmentacyjnych – informują wyniki badań niemieckich naukowców.

W celu przeprowadzenia badania, ocenie poddano stan skóry 400 kobiet pomiędzy 70, a 80 rokiem życia. Zwracano uwagę na następujące oznaki starzenia: przebarwienia, zmarszczki i napięcie skóry. Stopień zewnętrznego zestarzenia się kobiet porównano ze zmierzonym stężeniem spalin w powietrzu regionów, z których pochodziły (zarówno wiejskich jak i miejskich). Rezultaty jednoznacznie wskazały na ścisłą zależność między stanem skóry, a ilością zanieczyszczeń spowodowanych ruchem ulicznym. Badane kobiety miały tym więcej oznak starzenia się skóry, im bardziej zanieczyszczony spalinami obszar zamieszkiwały.Dotyczyło to przede wszystkim plam pigmentacyjnych, ale również defektu opadających policzków.

Według inicjatora projektu badawczego – prof. Jean’a Krutmann’a największym zagrożeniem dla skóry są występujące w spalinach cząsteczki węgla i poliaromatycznych węglowodorów.
 
Cząsteczki węgla, szczególnie w skali nano, mają zdolność do wnikania w głąb skóry, wskutek czego następuje aktywacja kolejno po sobie następujących reakcji kaskadowych.

Zazwyczaj reakcje te rozpoczynają się częściach błony komórkowej bogatych w lipidy.

Profesor Krutmann sądzi, że efekt stanu zapalnego, wywołanego tymi reakcjami, można zniwelować stosując molekuły, które są w stanie stabilizować te obszary błony komórkowej.

Nie należy się natomiast przejmować nanocząsteczkami węgla, które umiejscowią się na powierzchni keratyninicytów, wówczas reakcja kaskadowa nie zostanie aktywowana, tłumaczy naukowiec.

Z kolei, cząsteczki poliaromatycznych węglowodorów najprawdopodobniej tworzą wiązania z receptorami węglowodorowymi (AhR), które zostały wykryte w keratyninocytach i melanocytach. Pobudzanie tych receptorów powoduje wzrost produkcji melaniny, co prowadzi do zwiększenia liczby plam pigmentacyjnych. By temu zapobiec, trzeba opracować składniki blokujące ten receptor, pozostające z nim w relacji antagonistycznej. Firma Symrise ma już taki związek w swojej ofercie.

Okazuje się, że osiedlanie się na obrzeżach i poza granicami miast ma kolejną zaletę. Poza spokojem i czystszym powietrzem jest w stanie nieco spowolnić ruch wskazówek zegara, bynajmniej tego, którego efekty na co dzień obserwujemy w lustrze, stanowiąc naturalną i bezinwazyjną kurację anti-aging.