fbpx
01 Czerwiec, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Mity zdrowego odżywiania

Codziennie tysiące osób zagląda do internetu w poszukiwaniu sposobów na zwiększenie zdrowego stylu życia. W mediach rozpowszechnianych jest wiele faktów i nowych trendów dotyczących popularnych diet, jednak czasem trudno określić które z nich są zgodne z prawdą. Dietetyk z Texas A&M Health Science Center obala mity zdrowego żywienia.

Bezglutenowe desery są zdrowsze
Bezglutenowe desery nie są zdrowsze od ‘normalnych’ deserów” powiedziała Lisa Mallonee, zarejestrowany dietetyk z Texas A & M University Baylor College of Dentistry. W rzeczywistości, zamienniki glutenu mogą zwiększyć ilość kalorii i przyczyniać się do przybierania na wadze. Mając to na uwadze, bezglutenowe dania są świetnym wyborem dla osób z rozpoznaną celiakią lub nietolerancją glutenu. Reasumując pozbawione glutenu desery powinny być spożywane z umiarem i w połączeniu ze zbilansowaną dietą.

Pozbawiona cukru i tłuszczu żywność prowadzi do wolnego od tłuszczu ciała
Łatwo czuć się mniej winnym zjedzenia całej tabliczki czekolady, gdy na jej opakowaniu widnieją napisy „bez dodatku cukru” lub „niska zawartość tłuszczu”.  Pozbawione cukru lub tłuszczu produkty, nie sią wolne od kalorii. Nie ma znaczenia jakiego rodzaju produkty spożywamy, jeśli zjadamy więcej kalorii niż spalamy, będziemy przybierać na wadze.

Podczas przeglądania smakołyków bez cukru lub tłuszczu, ważne jest świadome przeczytanie ich etykiet. Faktycznie, zawartość tłuszczu w wielu produktach „bez cukru” może być bardzo wysoka. Podobnie do bezglutenowych deserów, gdy składniki takie jak tłuszcz są usuwane z żywności, w zamian dodane mogą być do niej sztuczne, nadające smak, które prowadzą do większej liczby kalorii.

Węglowodany powodują tycie
Węglowodany same w sobie nie powodują przyrostu masy ciała, natomiast rodzaj węglowodanów, które zamierzamy spożyć może prowadzić do większej liczby komórek tłuszczowych w organizmie. „Potrzebujemy węglowodanów, ponieważ są one głównym źródłem paliwa dla naszego organizmu” mówi Mallonee. Prawdziwy problem z węglowodanami leży w diecie bogatej w rafinowane węglowodany i przetworzoną żywność. Musimy spożywać więcej owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i mniej przetworzonej żywności, rafinowanych węglowodanów i produktów mącznych.

Zdrowa żywność jest droższa
Rzeczywiście, świeże jedzenie może kosztować więcej niż ładowanie swojego koszyka przetworzoną żywnością lub fast foody w menu restauracji, ale w szerszej perspektywie,więcej będą prawdopodobnie kosztować rachunki medyczne do utrzymania niezdrowego stylu życia” jak twierdzi dietetyk. „Trzeba spojrzeć na długoterminowy wpływ na zdrowie„.

Według Mallonee można jeść zdrowo w rozsądnej cenie. „Jeśli chodzi o owoce i warzywa rozsądnym jest, aby zawsze kupować je w sezonie. Wszyscy mamy swoich faworytów, ale kiedy kupujemy je przez cały rok, nie w ich sezonie, będziemy świadkami wzrostu cen. Należy zawsze zmieniać swoje podniebienie – nie bójmy się spróbować bakłażana lub kalafiora kiedy są w sezonie zamiast brokułów lub szparagów”.

Poprzez jedzenie późno w nocy przybieramy na wadze
„Jedz śniadanie jak król, obiad jak królowa i kolację jak żebrak”. Czy kiedykolwiek słyszeliście to powiedzenie?

Nie ma znaczenia o której jemy, ważne jest to co jemy. Dotyczy to bardziej kontroli nad wielkością porcji i tego jak wydatkujemy kalorie. „To nie ma znaczenia o jakiej porze dnia jemy, tak długo, jak twoja dieta jest zrównoważona, spożywasz pokarmy w umiarkowanych ilościach i wypalasz więcej kalorii niż konsumujesz” twierdzi Lisa Mallonee.

Najlepszym sposobem oczyszczenia organizmu jest post
Dietetyk podkreśla, że nie zaleca postu, chyba, że w celach religijnych. Organizm ma już wbudowany system oczyszczania – w nerkach i wątrobie. Zwyczajnie post w celu oczyszczania organizmu, kiedy nie jesz przez określoną liczbę dni może być niebezpieczny. Przed podjęciem jakiejkolwiek ekstremalnej diety, która zachęca do poszczenia przez dłuższy okres czasu, należy najpierw się skonsultować z lekarzem.

Dieta bogata w błonnik w sposób naturalny pozbywa sią toksyn z organizmu. Niestety przetworzone diety większości z nas są zbyt ubogie w błonnik i przyczyniają się do zwiększenia ilości toksyn. „Ważne jest, aby wiedzieć, że wszyscy mamy komórki z potencjałem do przekształcenia się w komórki rakowe. Sposób, w jaki napędzamy nasze ciało określa, czy są one przekształcane do komórek nowotworowych lub ich potencjał wygaśnie”.

Batony energetyczne są dobre dla utraty wagi
Nasz intensywny tryb życia często nie pozwala na odpowiednie przygotowanie posiłków, w związku z czym często sięgamy po batony energetyczne stanowiące szybki i łatwy posiłek zastępczy. Dietetyk zaznacza, że chociaż batony są wygodną przekąską, muszą być spożywane razem z zrównoważoną dietą i należy uważać na ich składniki.

Batony energetyczne mogą zawierać bardzo wysoką zawartość tłuszczów i cukrów. Są dobre do spożywania dodatkowych kalorii przez sportowców, nie poleca się ich jednak dla osób próbujących zwiększyć utratę tkanki tłuszczowej.

 

Źródło: Sience Daily