fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Mniej jeść i więcej wypoczywać ? do tego zachęcajmy ciężarne klientki

 

Z naszych usług bardzo często korzystają kobiety, które kilka miesięcy wcześniej cieszyły się z przyjścia na świat potomka. Wiele z nich przeżywa dramatyczną konfrontację z poporodową rzeczywistością, która pokazuje, że zmiany, jakie zaszły w ich sylwetce nie powstały wyłącznie za sprawą ciąży.

W naszym społeczeństwie niestety nadal panuje przekonanie, że kobieta w ciąży powinna podwójnie się odżywiać ? dla siebie i dla dziecka.

Skalę problemu pokazuje nam profesor Mike Kelly, dyrektor Centre for Public Health Excellence w Nicei, który informuje, że prawie połowa kobiet w wieku reprodukcyjnym na nadwagę lub jest otyła. Jeśli dodamy do tego dodatkowe kilogramy, które przybyły z powodu przyjmowania nadprogramowych porcji ?dla dziecka? dostrzegamy, jak wielkie znaczenie ma właściwa edukacja.

Przypominajmy naszym klientkom, że kobieta nie powinna jeść więcej niż zwykle aż do trzeciego miesiąca ciąży. Po tym okresie dzienna dawka pożywienia powinna wzrosnąć o 200 kalorii. Większa ilość pożywienia nie ułatwi życia naszemu dziecku, a dla nas stanie się koszmarem w okresie poporodowym.

Ciągła walka z wbijanymi do głowy przez mamy i teściowe ?mądrościami ludowymi? może okazać się stresująca, na pewno więc przyszłe mamy nieco uspokoi odkrycie mówiące o małej podatności na stres męskich płodów.

Jak donosi „New Scientist”, męskie płody są znacznie mniej podatne na działanie hormonu stresu wydzielanego przez matki w trudnych sytuacjach.

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie postanowili przebadać 123 kobiety w ciąży chorujące na astmę i 51 zdrowych ciężarnych. Od dawna wiadomo, że podczas ataku astmy wydzielane są duże ilości kortyzolu, który przez łożysko przenika do płodu. Dotychczas nie był jednak znany, rzeczywisty wpływ tego hormonu na dziecko płci męskiej i żeńskiej.

W 12, 18 i 30 tygodniu ciąży przeanalizowano dane na temat nasilenia objawów astmy u każdej ciężarnej oraz zażywanych przez nią leków. Następnie w 45 min po porodzie, naukowcy zmierzyli poziom kortyzolu w krwi pępowinowej oraz przeanalizowali komórki z łożyska pod kątem aktywności genów związanych z reakcją na stres. Dodatkowo przeprowadzono również ważenie wszystkich noworodków.

Okazało się, że noworodki płci żeńskiej urodzone przez kobiety z umiarkowaną lub ciężką astmą miały wyższy poziom kortyzolu we krwi pępowinowej (średnio 245 milimoli na litr krwi) w porównaniu z tymi, których matki były zdrowe lub miały łagodną astmę (odpowiednio 202 i 209 milimoli). Nie zarejestrowano natomiast żadnych różnic odnośnie poziomu hormonu stresu wśród noworodków płci męskiej.

Źródło: PAP, PAP Life