fbpx
02 Lipiec, 2020
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Mózg z komórek skóry?

Do tej pory naukowcy pragnący stworzyć komórki nerwowe mieli dwie możliwości. Niektórzy wykorzystywali komórki macierzyste embrionów, co często było uznawane za nieetyczne; inni wykorzystywali komórki skóry, przekształcali je w tzw. komórki pluripotentne, a następnie w neurony. Ta metoda często groziło jednak rakiem.

Teraz naukowcy z Kalifornii pominęli ten pośredni etap i przeprogramowali komórki skóry tak, by od razu bezpiecznie powstawały z nich trzy rodzaje komórek mózgowych.

Zdaniem Eriki Hayden z naukowego tygodnika „Nature” badania nad komórkami pluripotentnymi to ciągle nowa dziedzina, ale zaczyna ona powoli dojrzewać. Badacze z Kalifornii są podekscytowani, mówią jednak, że trzeba jeszcze sporo pracy, by można było nowymi komórkami leczyć ludzi.

Pokrewnymi metodami próbuje się już jednak leczyć ślepotę, choroby serca czy urazy kręgosłupa. Wyniki badań publikuje tygodnik Amerykańskiej Akademii Nauk. Narazie badania są jedynie krokiem w kierunku leczenia chorób układu nerwowego. To czas pokaże czy jest to przełom na miarę Nagrody Nobla.

Źródło: IAR