fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
27 Marzec, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Mycie rąk przyczyną wyprysku

Pracownicy opieki zdrowotnej, którzy często myją ręcę są narażeni na kontaktowy wyprysk z podrażnienia, objawiający się zaczerwienieniem, świądem, łuszczeniem i uczuciem pieczenia.

Przestrzeganie higieny rąk jest niezbędne u pracowników opieki zdrowotnej w zahamowaniu rozprzestrzeniania się zakażeń wywołanych przez staphylococcus i clostridium. Nowe badania nad czynnikami ryzyka wyprysku kontaktowego wskazują, że częste mycie rąk predysponuje do wystąpienia jednostki chorobowej .

Pracownicy myjący ręcę 10 razy na dobę mają większe szanse na wyprysk kontaktowy niż ci, którzy myją je znacznie rzadziej.

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na 100 pracownikach opieki zdrowotnej, ktorzy myli ręce przynajmniej 8 razy na dobę. Uczestnicy biorący udział w badaniu wypełnili ankiete dotyczącą częstości mycia rąk, wykorzystania środków zawierających alkohol oraz występowania chorób w rodzinie.

Dane z kwestionariuszy i testow skórnych wykazały, że u 63% uczestników rozwinął się wyprysk kontaktowy. W szczególności u 22 uczestników, którzy myli ręce więcej jak 10 razy na dobę, w porównaniu do 13% tych ludzi, którzy myli ręce mniej niż 10 razy dziennie. Badania wykazały, że na rozwój schorzenia nie wpływa znacznie korzystanie z gumowych rękawiczek oraz ze środków zawierających alkohol.

Najważniejszym czynnikiem wywołującym kontaktowe zapalenie skóry okazał się detergent – laurylosiarczan sodu.

W przeprowadzonych doświadczeniach wzięto pod uwagę czynniki genetyczne. Genetyczna analiza nie zostala jeszcze ukończona, ale zwrócono uwage na gen odpowiedzialny za produkcję fillagryny – białka wiążącego filamenty cytokeratyny w gęstą masę rogową. Zmiany w genie kodującym fillagrynę moga wpłynąć na niekorzystne zmiany w naskorku, ktory sluży jako bariera przed niekorzystnymi czynnikami t.j. częste moczenie i suszenie skóry.

Prawidłowa higiena rąk pracowników opieki zdrowotnej jest kluczem do ustrzeżenia się przed wypryskiem kontaktowym. Pomocne może okazac się noszenie bawelnianych rękawiczek tuz pod gumowymi, ktore powinny być często zmieniane.
Odpowiednie środki na bazie alkoholu powinny być substytutem dla mycia rąk. Wskazane jest również stosowanie emolientów zapobiegających wysuszeniu skóry.