fbpx
05 Lipiec, 2020
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Mylące oznaczenia kosmetyków promieniochronnych?

Northwestern Medicine alarmuje, że etykiety emulsji i kremów są niezrozumiałe, a konsumenci nie wiedzą, co zrobić z terminologią.

Według badania opublikowanego w JAMA Dermatology tylko 43% ankietowanych rozumie, co oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) i tylko 7% wiedziało jak znaleźć produkt, który zapewnia ochronę przed przedwczesnym starzeniem się skóry.

Po pokazaniu oznaczeń z przodu i z tyłu ogólnodostępnej emulsji przeciwsłonecznej z SPF 30, 38% prawidłowo zidentyfikowało terminologie związaną z ochroną przed rakiem skóry i tylko około 23% było w stanie prawidłowo określić w jakim stopniu preparat chroni przed oparzeniami słonecznymi.

Musimy kłaść większy nacisk na edukację ludzi dotyczącą ochrony przed słońcem i ułatwić im zrozumienie oznaczeń na etykietach”  powiedział główny autor dr Roopal Kundu w komunikacie prasowym.

W 2011 roku Food and Drug Administration (FDA) opublikowała nowe przepisy dotyczące etykiet preparatów promieniochronnych, aby podkreślić znaczenie ochrony przed promieniowaniem UV-zarówno A jak i UV-B. Produkty takie są określane jako posiadające „szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej”.

Aby ocenić, jak dobrze konsumenci rozumieją nowe etykiety i określić jak wiele nie wiedzą o ochronie przed słońcem  Kundu i współpracownicy  zebrali 114 uczestników badania, pacjentów  kliniki dermatologii Northwestern Medicine w lecie 2014 roku.

Według ich ustaleń, trzema najważniejszymi czynnikami, które wpłynęły na zakup kosmetyku promieniochronnego były najwyższa wartość SPF, preparat do skóry wrażliwej oraz odporność na wodę i pot. 75% ankietowanych odpowiedziało, że głównym powodem używania przez nich kremów do opalania było uniknięcie poparzeń słonecznych, a następnie zapobieganie rakom skóry (prawie 66%). Około 80% pacjentów stwierdziło, że zakupiło preparaty przeciwsłoneczne w roku poprzednim.

Zalecamy kupić emulsję z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum – co pomaga chronić przed obydwoma rodzajami promieniowania UV – z SPF 30 lub wyższym, która jest wodoodporna”  powiedział Kundu, profesor dermatologii w Northwestern University Feinberg School of Medicine i dermatolog w Northwestern Memorial Hospital.  Zaznaczono również, że aby preparat był skuteczny, trzeba aplikować go co dwie godziny i w odpowiedniej ilości.

Prawie połowa ankietowanych wybiera produkt o najwyższym dostępnym wskaźniku SPF – taka tendencja do polegania na wysokich wartościach współczynnika fotoprotekcji jest problemem, jak zauważyli badacze.

Tylko dlatego, że kupicie produkt z SPF 100 nie oznacza, to iż ​​jesteście w 100 procentach chronieni. Przebywanie z daleka od słońca jest jedynym sposobem na zagwarantowanie 100 procent ochrony” twierdzi Kundu.